Výška kuchyňské linky musí odpovídat nejen vašim požadavkům

Zařizujete si nový kuchyňský kout? Nebo jste se jen rozhodli pro rozsáhlou rekonstrukci, protože vám dvířka od kuchyňské skříňky už zůstávaly v rukou? Ať už je to tak či onak, je zapotřebí povolat na pomoc profesionály. Právě ti vědí, jaká by měla být výška kuchyňské linky. Ano, tento parametr se bude velkou měrou podílet na tom, jestli budete v kuchyni trávit čas rádi nebo naopak se budete byť jen obyčejnému umývání nádobí vyhýbat. 

Ergonomie je základ kuchyně 

Člověk se domnívá, že s ergonomií se setká jenom v pracovnách nebo kancelářích, kde se klade důraz na ergonomickou židli. Ta zajišťuje nejen dostatečnou oporu zádům, ale také maximální (a především zdravé) pohodlí. Ergonomie má ale své místo také v kuchyních.  

Výška kuchyňské linky je opravdu důležitá, ostatně stejně jako její šířka a délka. Abyste se však při přípravě jídla nehrbili nebo naopak nemuseli příliš zvedat ruce, první zmíněný parametr je vůbec nejvíce klíčový. Odvíjí se vždy od postavy konkrétního člověka, proto je každá kuchyně vždycky trošku jiná. 

Jaká je správná výška kuchyňské linky? 

Nejen od postavy, která bude u kuchyňské linky trávit nejvíce času, ale také od prostorových možností, potřeby úložného prostoru nebo normy na výšku odsavače se výška kuchyňské linky odvíjí.  

Abyste však nemuseli měřit nebo zjišťovat veškeré parametry, existují jakési obecné zásady, které mohou výrazně usnadnit práci při zařizování kuchyně. Standardem kuchyňské linky je výška rovnající se devadesáti centimetrům. Ta nejvíce vyhovuje osobám měřícím 171-180 centimetrů. Osoby s výškou 161-170 centimetrů by měli mít výšku linky 86 cm, postavy do 160 cm ideálně 82 cm. A osoby vyšší 181 centimetrům pak mají sáhnout po výšce kuchyně rovnající se 94 cm.  

Jak je to s horními skříňkami? 

V případě horních skříněk, ty by neměly klesnout níže než 52 centimetrů nad horní hranu kuchyňské desky.