Říjen na zahradě aneb jak se v říjnu postarat o užitkovou zahradu

Říjen na zahradě se také nese ve znamení mnoha prací, na které se nesmí zapomenout. Pokud budete říjnové práce na užitkové zahradě neustále odkládat, může se stát, že už je všechny nestihnete udělat, jelikož přijdou zimní mrazíky, které naprosto znemožní jakoukoli práci na zahradě. Pokud se nyní rozhodnete starat se o užitkovou zahradu, přinášíme vám několik tipů, co byste všechno měli během října na užitkové zahradě stihnout.

Chcete sklizeň mrkve příští rok dřív? Vysejte mrkev už teď

I když se to může zdát absurdní, mnozí zahrádkáři skutečně nyní sází svou mrkev. Před prvními mrazíky se sází zejména zmiňovaná mrkev, ale také se sází i mnohé okrasné květiny. Zaměřme se však na zeleninu, konkrétně na mrkev, kterou je ideální zasadit v polovině října. Než přijdou zimní mrazíky, mrkev se ztotožní s půdou a na sklizeň se můžete těšit dříve než obvykle.

Vysázejte ovocné stromy

Toužíte po více ovoci, které není ošetřeno pesticidy ani jinými chemikáliemi? V tom případě je ideální čas na to, abyste vysázeli ovocné stromy. Vhodné je vysázet zejména angrešt nebo černý rybíz, který je vynikající do sirupů i do marmelád.

Pokud se však během října o ovocné stromy jen staráte, například obrýváte půdu, je vhodné, když do půdy přimícháte fosfor či hnojivo. Stromy tak získají dostatek živin na celou dlouhou zimu.

Uskladňujeme úrodu

Sice je na sklízení mnohých bylin či jiné úrody ještě čas, nějakou úrodu jsme však už sklidit museli, a to konkrétně jablka a také hrušky. Ty uskladníme ideálně ve sklepě, kde je zhruba šest stupňů Celsia. Co se týče pozdně sklízených surovin, po zimních mrazících se sklízí například kadeřávek, který je po zimních mrazících daleko chutnější než před nimi, dále se také sklízí pórek, který je mrazuvzdorný, tudíž vydrží třeba celou zimu. Sklízet se tedy může průběžně a postupně během zimy.