Proč byste měli pečovat o varnou desku a jak o ni správně pečovat

V každé moderní kuchyni najdete rychlovarnou sklokeramickou desku místo klasického sporáku s vařiči. Je to zkrátka trend, takové varné desky do moderních kuchyní zkrátka patří. I když jsou stylové na první pohled, pokud bychom na ně nahlédli z praktického hlediska, nepatří k nejpraktičtějším věcem v kuchyni. Málokdo si uvědomuje, že o varnou desku je třeba pečovat, není to klasický sporák. Pokud víte, že se o varnou desku pečovat musí, nabízí se otázka, jak správně o ni pečovat.  

Proč by se mělo pečovat o varnou desku? 

Pokud si pořídíte varnou desku, mějte na paměti, že jí musíte věnovat svou pozornost a musíte o ni pečovat. Desku je třeba pravidelně čistit, a to ne z důvodu estetického, ale proto, aby deska správně fungovala. Pokud je varná deska špinavá, výrazně se tím zkracuje její životnost, navíc ji vystavujete zvýšenému riziku vzniku nejrůznějších zkratů. Pokud budete o desku pracovat ta, jak se sluší a patří, předejdete nepříjemnostem v podobě oprav.  

Jak o rychlovarnou sklokeramickou desku pečovat? 

Rychlovarná sklokeramická deska je něco jako klasická trouba se sporákem – je to zkrátka srdce kuchyně a bez toho to v kuchyni nejde. Vzniká na ní mnoho dobrot, proto se jí odvděčte tak, že se o ni budete správně starat.  

Mnozí lidé jí sice věnují svou pozornost, ale pravdou je, že je deska více špinavá než čistá, a to i po údajném vyčištění. Lidé ji totiž čistí nevhodným způsobem, používají k tomu prostředky, které by se na rychlovarnou sklokeramickou desku rozhodně používat neměly.  

I když se na první pohled může zdát, že se rychlovarná sklokeramická deska udržuje opravdu snadno, není to tak. Opravdu nepostačí jen trocha jaru, houbička nebo tekutý písek. To jsou věci, které se na sklokeramickou desku používat nesmí. Tekutý písek společně s houbičkou či drátěnkou jsou věci, jež mohou desku nenávratně poškodit.  

Na desku by se měly používat jenom takové produkty, které jsou určeny k péči o sklokeramickou desku. Dokonce existují i speciální ubrousky či utěrky, které jsou šetrné k tomuto spotřebiči v kuchyni.