S barvami do kuchyně opatrně. Tři stačí

Rozhodli jste se pro renovaci kuchyně nebo si plánujete pořídit pouze barvy a vymalovat stěny, které jsou už dlouho ušpiněné? Ať už je důvodem malování cokoliv, v každém případě si dejte velký pozor na výběr barev. Právě jednotlivé odstíny ovlivňují nejen naši náladu, ale také chuť k jídlu. Bytoví architekti a designéři se proto shodují v jednom – kombinujte maximálně tři barvy, z nichž jedna by měla být světlá ideálně bílá. Tím zachováte i v kuchyňském koutu jakousi rovnováhu. 

Že si nejste jistí tím, jaké další dvě barvy přidat k onomu bílému, neutrálnímu odstínu? Poradíme vám favority. Aktuálním trendem jsou zemité odstíny, ale trendů se nutně držet nemusíte. Přece jenom se mění jako na běžícím pásu. 

Černá a zelená 

Bílou už držíte v rukou a přemýšlíte, jaké dvě další barvy k odstínu přikoupit? Vhodná je černá a zelená, což jsou barvy opravdu velmi oblíbené. Zatímco černá je symbolem elegance, zelená je zase nositelem dobré nálady. Jedná se o povzbudivý odstín.  

Do kuchyně patří oba tóny barev především v matném odstínu. Není moderní sázet na křiklavé, výrazné odstíny. Když barvy zkombinujete s kamenným dekorem nebo dřevem, bude to vypadat naprosto impozantně. 

Žlutá a oranžová 

Pozitivitu do kuchyně přináší i kombinace žluté a oranžové. Tyto barvy dávají pocit příjemnosti a podporují i chuť k jídlu. Do života lidem přináší radost a stojí také za teplem domova. Pozor si dejte na červenou, která má sice také podobný efekt, na druhou stranu ve velkém množství spíše škodí. Může působit až agresivně, což do kuchyně nepatří. 

Ideální je tedy kombinace žluté a oranžové, kdy oranžová podpoří komunikaci v kuchyni a žlutá zase dobrou náladu. 

Ať už se rozhodnete pro tu či onu kombinaci, jedna ze tří barev musí být vždy tou hlavní. Ta se aplikuje na největší plochu, sekundární se použije v menší míře a třetí je jen doplňující, pro rozbití kontrastu.