Třetí a čtvrtá vlna EET se vztahuje na další profese. Na jaké?

Ať už jste nebo nejste drobným podnikatelem, určitě jste zaregistrovali to, že byla schválená třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb čili zkráceně EET. Prakticky si tuto záležitost odhlasovalo ANO samo, ale o tom zase někdy příště. Jelikož však byla další vlna EET schválena, očekává se brzy její spuštění. Ovšem na koho se evidence tržeb dále vztahuje? 

I když si člověk říká, že spuštění evidence nepřijde tak brzy, už nyní je stanovené datum nástupu EET. Podle všeho by třetí a čtvrtá vlna měla být spuštěna během dubna nebo května příštího roku, kdy má být třetí a čtvrtá vlna zavedena ve sbírce zákonů. Důležitější otázkou ale je, na koho se třetí a čtvrtá vlna EET vztahuje.  

Koho se další vlny EET budou týkat? 

I když se dlouhou dobu polemizovalo o tom, že třetí a čtvrtá vlna EET budou zavedeny po sobě, nyní je už jasné, že se obě vlny spustí najednou. Novela se tak nově bude vztahovat jak na zemědělce, tak na řemeslníky, taxikáře, lékaře, také na kadeřníky či advokáty a na řadu dalších oborů. 

Kromě zmíněných odvětví se EET bude vztahovat na lesnictví, rybářství, také na zpracovatelský průmysl, na profesní nebo technické činnosti, na dopravu, skladování, na stavebnictví, také na zdravotní a sociální péče, nesmí se zapomenout na kulturní, zábavní a rekreační činnosti, také na činnosti exteritoriálních organizací a orgánů, vlna EET se bude vztahovat i na peněžnictví a pojišťovnictví.  

Co se týče čtvrté fáze, ta se automaticky vztahuje na konečné úpravy textilií, výrobu dřevěných nebo korkových výrobků, také na elektroinstalační nebo instalatérské práce, na praní a chemické čištění či na pohřební nebo kadeřnické a kosmetické činnosti.  

Pro živnostníky bude platit sleva na dani 

Je také třeba dodat, že stejně, jako tomu bylo v předchozích vlnách EET, tak i v tomto případě podnikatelé, kteří nově spadají do režimu EET, budou moct uplatnit jednorázovou slevu na dani z příjmů fyzických osob, a to až do výše pěti tisíc korun.