Chyby při řízení automobilu, které jsou v Česku důvodem dopravních nehod

Získat řidičský průkaz nic není. Daleko těžším úkolem je stát se zodpovědným řidičem na silničních komunikacích. V současné době se na silnicích setkáme s nadmíru bezohlednými řidiči, kteří se za volantem dopouští mnohých chyb. Podívali jsme se proto do statistik, z nichž vyplývá, jaké nejčastější chyby za volantem jsou důvodem dopravních nehod na území České republiky. Sáhněte si na srdce a zodpovězte si otázku, zdali některou z chyb neděláte také vy.  

Nedodržujete bezpečnou vzdálenost 

Sice nikde není napsané, jakou vzdálenost je třeba dodržovat, ale selský rozum vám poradí. Bezpečnou vzdálenost je třeba dodržovat například pro situace, kdy dojde k nečekanému zabrzdění nebo kdy stojíte v kolonách, které jsou nevyzpytatelné. Zejména během deštivého, nepřejícího počasí doporučujeme na bezpečnou vzdálenost apelovat a nezabrzďovat za vozidlem na poslední chvíli.  

Pomalá jízda v levém pruhu 

Pokud jedete po dálnicích, mějte na paměti, že levý pruh je určený pro rychlou jízdu. Pokud vaše auto nemůže jet více než devadesát, případně pokud nechcete jet sami rychleji, přejeďte do pravého pruhu. Pomalá jízda v levém, respektive i v prostředním pruhu bývá důvodem mnoha dopravních nehod na dálnicích. Pokud pojedete v levém či prostředním pruhu pomalu, dáváte tím ostatním řidičům najevo, že plně ignorujete pravidla silničního provozu.  

Oplácení 

Oplácení na silnici nepatří. Pokud vás někdo přejel, pravděpodobně to bylo proto, že spěchal nebo že jste jeli nadmíru pomalu. Není to však výzva k souboji, není to pokyn to druhému člověku oplatit. To samé platí ve chvíli, kdy vás někdo vytlačí do jiného pruhu nebo kdy se někdo chová agresivně. Nechovejte se tak taky, neoplácejte to.  

Neznáte limity sebe i svého auta 

Každý člověk má limity, stejně tak má limity automobil, ve kterém jezdí. Bohužel málokterý řidič si své limity připouští, stejně tak málokterý řidič zná limity svého vozidla. Při jízdě na silničních komunikacích platí, že se nevyplácí přeceňovat sebe ani své auto.