Jste dlouhodobě nemocní? Pak dostanete více peněz!

Peníze jsou v dnešní době potřeba – to ví naprosto každý. Bez peněz se dnes žije opravdu těžce. Přece jenom za peníze si dnes koupíme snad všechno – tedy až na zdraví. To ví hlavně ti, kteří jsou dlouhodobě nemocní. Tím pádem jsou také závislí na dávkách, které dostávají od státu jakožto nemocenské. To do dnešního dne nebylo nic moc – co si budeme povídat. Jenže na dlouhodobě nemocné se trochu usmálo štěstí (konečně) a dávky budou o něco větší!

Nemocenská pro dlouhodobé pracovní neschopnosti se opravdu zvýší. Senát o tomto rozhodl a brzy to vyplyne v platnosti. Částka má být tak velká, jak jsme byli zvyklí před ekonomickou krizí. Pro bylo konkrétně devětačtyřicet senátorů, čtrnáct se jich zdrželo – tedy proti nebyl ani jeden hlas. Teď však ještě musí zavelet a podepsat prezident, tak doufejme, že svým podpisem ztvrdí tuto novelu a zdravotně dlouhodobě nemocní lidé si přilepší alespoň po nějaké stránce.

O kolik by se nemocenské zvýšilo?

Pokud vás zajímá konkrétní suma, pak to není ještě přesné dáno, protože se nemocenská u každého pracovně neschopného člověka liší. Obecně by se ale mělo jednat o navýšení o šest procent – dostávat by tedy měli ze svého vyměřovacího základu šestašedesát procent. Pokud by lidé byli na marodce déle jak dva měsíce, pak by dostávali dokonce dvaasedmdesát procent. Nemocní si tak podle předpokladů přilepší nejen o stovky, ale dokonce i o tisíce. Nyní je tomu totiž tak, že lidé s neschopenkou berou od patnáctého dne pouze šedesát procent z vyměřovacího základu. Nemocenská tedy byla opravdu enormně pokrácena.

Jaký byl původní záměr a smysl této novely?

Původním smyslem ale nebylo to, že si přilepší dlouhodobě nemocní tedy dlouhodobě pracovně neschopní lidé, ale že se zjednoduší podnikatelům vedení administrativy, která je spojená s placením odvodů sociálního a jiného pojištění.