Černooká Zuzana: jak na její pěstování? 

Černooká Zuzana patří k tomu nejlepšímu a nejkrásnějšímu, co si můžete doma nebo na zahradě vypěstovat. Na první pohled nepřehlédnutelná rostlina, která je specifická svým výrazným žlutým květem a černou vnitřní částí. A právě z toho důvodu se jí říká „černooká”. Jen málokdo však ví, že se jedná o rostlinu pocházející z Afriky. Právě zde roste jako zelená popínavá květina.  

Letnička, která má úzké listy 

Vášniví zahrádkáři vědí, že i když se v zahraničí pěstuje černooká Zuzana několik let, u nás je to bohužel jen letnička. Má úzké listy, což je typické i pro vzrostlé rostliny. Právě na nich však hezky vynikají ony květy, které na první pohled působivě září.  

Pokud byste chtěli tento typ rostliny pěstovat také, měli byste se setím začít v květnu. Poté vám bude dělat radost prakticky až do října.  

Pravidelné přihnojování je klíčem k její spokojenosti 

Jak již bylo zmíněno, černooká Zuzana se pěstuje výhradně jako letnička. K jejímu spokojenému životu však patří pravidelné přihnojování, díky čemuž se vám však rostlina dokonale odmění. Navíc její výhony budou dosahovat až délky dvou metrů čili bude na vaší zahradě doslova nepřehlédnutelná.  

Jen je tedy nutné, abyste rostlině našli vyhovující stanoviště. Odpovídající je takové, které je dostatečně slunné a chráněné před větrem. Půda by měla být propustná, nezapomeňte ji dostatečně zalévat. 

Do truhlíku nebo závěsného květináče 

Pokud se ptáte, kde černooká Zuzana nejvíce vynikne, pak v truhlíku nebo závěsném květináči. Zde bude moct popínat, její oddenky budou viset volně a vytvoří tím pádem velmi krásný a vkusný, barevný vodopád. 

Samozřejmě ji můžete vysázet také do záhonů, nejhezčí jsou však propletené v opěrných konstrukcích na zdech nebo v plotě. V případě využití opory byste měli dbát na to, aby tato opora měla dostatečně hrubý povrch.