Modrá sice patří mezi studené barvy, ale také představuje oblohu a moře, jejichž pozorování na nás v mnoha případech působí značným klidem. Modrá je spojována s otevřenými prostory, svobodou, intuicí, představivostí, inspirací a citlivostí. Modrá také představuje významy hloubky, důvěry, loajality, upřímnosti, moudrosti, důvěry, stability, víry a inteligence.
Jedná se o netradiční barvu, která však spolu s vhodným zařazením doplňků může zpestřit váš interiér. Jak modrou namíchat?
Barvy primární, sekundární a terciální
Pro lepší porozumění míchání barev si vysvětlíme, jak barvy dělíme. Primární barvy jsou ty, které nemůžeme namíchat z jiných barev. Je to žlutá, červená a také právě naše modrá. Barvy sekundární pak vznikají smícháním primárních barev. Tedy například zelená barva vzniká smícháním modré a žluté. Zelenomodrá či červenofialová jsou barvami terciálními.
Modrou namíchat nelze
Jak již bylo výše zmíněno, modrá je barva základní – primární a není možné ji namíchat. Můžete ji však například ztmavit, čehož dosáhnete přidáním jedné až dvou kapek červené barvy a jedné kapky žluté. Vždy však nejprve vyzkoušejte na malém vzorku.
Variace modré
Pokud chcete dále s barvou experimentovat a váš domov ozdobit jiným odstínem modré, zkuste například:
- Modrou tyrkysovou, která je zřejmě nejoblíbenější variací. K namíchání tyrkysové potřebujete modrou a žlutou barvu. Malíři by vám však poradili namíchat tyto dvě barvy do bílého základu. Čím více budete mít bílé, tím budete mít světlejší odstín.
- Inkoustovou modrou, kterou namícháte pomocí červené.
- Ledovou modrou, barvu svěží, lehkou a vzdušnou.
- Primární neboli královskou modrou. Působí nadčasově, elegantně. Ale pozor na velké plochy, na kterých může působit příliš tmavě.
- Pomněnkovou modř, pokud chcete do interiéru přivábit pozitivitu až nostalgii.