Pěstujeme exotický kaktusový fík. Jak na to?

Možná jste se již s exotickým kaktusovým fíkem setkali, možná ještě nikoli. Jedná se o plod, který má osvěžující chuť, který má zároveň velice šťavnatou dužinu a který je velice lahodný. Mnozí lidé si kaktusový fík kupují v obchodech v době vánočních svátků, nevědí však, že si lze tento vynikající lahodný plod vypěstovat i doma. Nejedná se totiž o klasický fík, je to plod opuncie.  

O exotické plody nebylo v obchodech zejména v posledních měsících nouze. Na pultech obchodů se nacházely nejrůznější plody, které byly svou chutí zcela jiné než ovoce či zelenina, jež jsou běžně k dostání v obchodech v jiných ročních obdobích. Setkat jste se mohli také se zmiňovaným kaktusovým fíkem, což je exotický plod, který je oválný, svou velikostí dosahuje zhruba do pěti až deseticentimetrových plodů. Jedná se o exotiku, která má své kořeny v daleké Bolívii, Brazílii, také v Indii nebo v jižní Africe. Vypěstovat si však tento plod můžete i doma.  

I když se vám může zdát, že pěstování opuncie je asi těžké, když se jedná o exotický plod, není to tak těžké, jak se to na první pohled jeví. Pojďme si říct, jak na to.  

Jak na pěstování exotického kaktusového fíku 

Ptáte se, jak na pěstování exotického kaktusového fíku čili opuncie? Není to opravdu nic těžkého, většinou zdobí opuncie skalky kolem domů. Jenže opuncie není mrazuvzdorná, a tak je lepší pěstovat rostlinku doma v interiéru, kde ostatně rostlině můžete dát taky to, co potřebuje a co vyžaduje.  

Samotné pěstování tohoto kaktusu není nijak složité, je to přece jenom kaktus a o nich se ví, že toho ke spokojenému životu mnoho nepotřebují. Ke spokojenému životu potřebují zejména místo chráněné před větrem, které je zároveň slunným stanovištěm a které je taktéž chráněné před deštěm. Půda by měla být ideálně dokonale propustná, nejlépe by se mělo jednat o písčito-štěrkovitou zeminu.  

Více o pěstování opuncie 

Co se týče zálivky, vyžaduje zejména mírnou zálivku v létě, v zimě se zálivka omezuje. Stejně tak se v zimě květina přesouvá na chladnější místo.