Všudypřítomné toxiny: spasí nás jejich eliminace? 

Slovo toxický je dnes skloňováno ve všech pádech, a to především v souvislosti se stravou. Každý se snaží zbavit nebo neutralizovat nežádoucí látky v okolí a organismu. Pojďme se podívat na to, co to ten detox organismu vlastně je a zda je tak všespásný, jak se všude říká.  

Jak na nejlepší detoxikaci organismu 

V pravidelných intervalech, podle toho, v jaké části roku se zrovna nacházíme, na nás vyskakují reklamy na detox organismu. Jednou pomocí různých doplňků stravy nebo speciálních přípravků, jindy nekonečným půstem, existují dokonce i přístupy detoxu organismu pomocí různých šamanských technik.  

Mezi nejoblíbenější detoxy patří očista organismu pomocí ovocných šťáv, samozřejmě doplněné o výživové přípravky dané značky. Bohužel je to celé nesmysl. Naše tělo se umí přirozeně detoxikovat samo. Máme přirozený dokonalý detoxikační systém tvořený lymfatickým systémem, játry, trávicím traktem, plícemi a ledvinami. 

Základem všeho je správné stravování 

Nepomůže vám, pokud nebudete jíst nic. Naopak. Naše tělo potřebuje to správné palivo pro zdravé fungování. Základem všeho je vyvážený poměr primárních živin – bílkovin, sacharidů a tuků. Zvolte zdraví prospěšné tuky v kombinaci s kvalitním zdrojem bílkovin a vždy doplněné o komplexní sacharidy.  

Dalším stavebním kamenem je vláknina – tedy ovoce a zelenina, které vám dodají navíc vitamíny a minerály. Samozřejmě nezapomínejte na pitný režim, pijte zejména vodu nebo bylinkové čaje. Na ty se mnoho detoxů také spoléhá, protože organismu prospívají, z hlediska trávení zejména fenyklový nebo mátový čaj.  

Zaměřte se tedy zejména na stravu a až pak na další okolní vlivy, jako je čistota ovzduší, přítomnost modrého světla ve večerních hodinách a dlouhé sezení přes den, tedy nedostatek přirozeného pohybu.