Pěstujeme amarylis. Jak na to?

Vaše domácnost může být plná krásných květin. Zatímco někdo sází na pokojové rostliny, které nekvetou do barev duhy, jiní ano. Jestliže patříte do druhé skupiny, nechcete třeba pěstovat krásnou květinu jménem amarylis? S působivou rostlinou se můžete setkat v květinářstvích (často se váže do pugétů, ovšem je dražší), zkrášlit ale může i vaši domácnost.  

Podle mnoha odborníků i pěstitelů je Amarylis jednou z nejkouzelnějších pokojových rostlin. Na světě roste už dlouhá léta, dokonce dlouhá desetiletí a stále je středem pozornosti. Pakliže se rozhodnete ji pěstovat, vaše pozornost by se měla upnout na výběr cibulek.  

Zdravé cibulky jsou základem úspěchu 

Pouze se správnými a zdravými cibulkami můžete dosáhnout toho, že vám vykvete skutečně krásná pokojová rostlina. Jestliže vám při výběru přijde, že trpí nějakou nemocí, plísní nebo infekcí, raději od nich dejte ruce pryč a porozhlédněte se v jiném zahradnictví.  

V opačném případě si připravte květináč o průměru zhruba dvanáct centimetrů a cibulky do něj zasázejte v období mezi listopadem a dubnem.  

Na jaře patří za okno 

Nabízí se otázka, kam amarylis umístit. V ideálním případě dejte rostlinu za okno, pokud venku panuje příjemné jaro. Zanedlouho rostlina ožije krásnými květy. V okamžiku, kdy naopak začne odkvétat, je dobré ji dát mimo sluníčko.  

Pokud nemáte možnost usídlit rostlinu ven, doporučujeme ji mít na podlaze v domě, která není intenzivně prohřívaná. Během letních měsíců si ji přesuňte na balkon nebo alespoň na okenní parapet, kde se jí bude dařit až do září.  

Při péči o rostlinu si dejte pozor na přemokření. Rostlina se zalévá zhruba od jara do podzimu intenzivněji, v zimě se pak zalévá málo, ale častěji. Pokud rostlinu přelijete, hrozí, že jí velice brzy uhnijí kořínky a rostlina celkově uhyne.