Severní Korej – chce se dostat svými mrakodrapy až do nebe?

Mrakodrapy jsou pozoruhodné budovy, které jako jediné sahají až do nebe. Nicméně se vyskytují jenom v těch největších a nejbohatších městech světa. V Česku se ani zdaleka nesetkáme s tak vysokými budovami, které bychom potkali ve světě. Proto pokud chcete vidět takové obří budovy na vlastní oči, pak musíte cestovat. Třeba se konkrétně zajeďte podívat do severní Koreje, protože právě tam v poslední době rostou mrakodrapy jako houby po dešti.

Konkrétně se jedná o severokorejskou metropoli Pchjongjang, která v současnosti zažívá jakýsi svůj stavební boom či jakousi stavební revoluci. Okolo Rjomjong totiž začaly v poslední době růst ve velkých počtech obrovské mrakodrapy, které doslova mění panoramu tohoto města. Tímto jsou tedy doby, kdy se v tomto městě tyčil jediný dokonce nedokončený sto pět patrový hotel, jsou už dávno za námi. Dnes se takovými patry může pyšnit kdejaký mrakodrap.

V roce 2012 bylo v tomto městě pouze osmnáct budov, které se mohly pyšnit padesáti a více patry. Sice to brali v té době obyvatelé jako něco, čím by se dalo chlubit, ale v současné době by se za takový počet museli jenom stydět. Proto se není čemu divit, když se najednou začalo stavět jako o závod. Navíc k tomu přispěly i narozeniny zakladatele KLDR Kim Ir-sena, kdy bylo předáno Rjomjong konkrétně tři tisíce bytovek.

Co dále přibývá do těchto měst?

V poslední době se však nestaví jenom mrakodrapy, které mají sloužit jako bytovky, ale také se setkáme ve velkém i s přibývajícími divadly, vodními parky nebo dokonce i s vědeckými parky. Dokonce se v posledním roce postavilo i technologické centrum.

Kdo vůbec přispívá na takové projekty?

Je však jasné, že si město nemůže všechno platit samo. Odněkud se peníze brát zkrátka musí. K tomuto velkému stavebnímu boomu přispívají hlavně místní investoři, kteří si tímto rostoucím vnitřním trhem chtějí v zemi vydělat. Takoví investoři se však v poslední době začínají dokonce shánět, protože díky obrovskému stavebnímu vytížení také rostou i náklady na tuto infrastrukturu. Za poslední dva roky zde stouply výdaje o třináct a půl procenta.