Neurodilo se vám letos tolik rajčat, v kolik jste doufali? Neobviňujte počasí nebo sousedy, spíše se podívejte zpětně na váš styl pěstování. Skutečně jste rajčata pěstovali správně? Nebo jste se dopustili několika přestupků, chyb? A vyzkoušeli jste pěstování rajčat ve fóliovníku? Pokud ne, příští rok přesně toto vyzkoušejte. Věříme, že se budete pyšnit z daleko větší úrody.
Obecně lze říct, že pěstování rajčat je velice jednoduchá, intuitivní záležitost. Je však třeba poznamenat, že tento druh zeleniny trpí na více škůdců a nemocí než jiné. Zejména plísně jsou velkým rizikem, kterému naštěstí lze předcházet.
Zkuste pěstování ve fóliovníku
Pokud patříte k lidem, kteří se příliš neradují z poslední úrody rajčat, za zvážení stojí zmiňovaný fóliovník. Rajčata v něm vypěstovaná se těší nejen z krásné barvy, ale také z lepší chuti i pěstování bez chemických postřiků.
Hlavním benefitem tohoto způsobu je možnost udržovat stálou, přijatelnou teplotu. Rajčata jsou nadmíru náchylná na změnu teplot, i proto se sází do záhonů zpravidla v okamžiku, kdy je stoprocentně jisté, že zimní mrazíky jsou nadobro pryč.
Fóliovník zachová přesně tu teplotu, kterou rajčata potřebují ke svému bezproblémovému růstu. Tato teplota se pohybuje nad patnácti stupni Celsia, hodnota pod patnácti stupni je pro tuto zeleninu nepřijatelná.
I na půdě záleží
Nejen ideální teplota je klíčová pro správné pěstování rajčat. I na půdě záleží. Rajčata potřebují dobře propustnou a dobře pohnojeno půdu. Pokud nebudete zelenině dopřávat potřebné množství živin, nemůžete se radovat z požadovaných, kýžených sklizní.
Rajčata také zalévejte, a to ideálně dvakrát denně při velké suchu, které ve většině případů v létě panuje. Při zalévání v záhonech platí, že k tomu dochází ráno a večer čili mimo dobu, kdy jsou sluneční paprsky příliš silné.