Jak odstranit silikon snadno a rychle

Silikon je jedním ze společníků při nejrůznějších renovacích nebo rekonstrukcích. Své místo má v každé dílně a nejednou je jeho pomoc zapotřebí. Po ruce ho oceňují mít jak řemeslníci, tak jiní. Ovšem každý, kdo s ním nějakým způsobem pracoval, jistě rád konstatuje, že silikon se zrovna snadno neodstraňuje z plochy, na kterou už byl jednoho dne nanesen. Máme pro vás ale pár tipů, jak se i tohoto spolehlivého lepidla zbavit z nejedné plochy. 

Na co používáme silikon 

Tubu plnou silikonu většinou popadáme do rukou ve chvíli, kdy potřebujeme utěsnit hrany van, umyvadla nebo sprchového koutu. Má zkrátka zabraňovat vodě v zatékání tam, kam se dostat nemá. Spoustou věcí však lze pomocí silikou přilepit.  

Stejně jako každé jiné lepidlo, i silikon ale jednoho dne ztrácí svou pevnost. A většinou v tomto případě se ptáte, jak ho z dané plochy odstranit, abyste ho vzápětí mohli nanést na dané místo znovu. Takže, jak na to? 

Jde to i manuálně 

Jak odstranit silikon? Nemusíte nutně popadat chemikálie, které silikon doslova vyžerou. Odstranit ho lze také manuálně, stačí mít po ruce speciální škrabku na silikon, která je dostupná ke koupi prakticky ve všech hobby marketech. Její velikost si vyberte sami podle toho, jak velká je plocha se silikonem, kterou chcete ošetřit. 

Při seškrabování silikonu pomocí speciální stěrky si však dejte na několik věcí pozor. Buďte opatrní hlavně při seškrabávání silikonu přímo z vany nebo obkladů, ať je neponičíte nebo dlažbu nezlomíte. 

Nakonec nastupuje chemie 

Silikon by se měl správně odstranit nejdříve manuálně pomocí oné škrabky, poté by se vaše pozornost přece jenom měla uchýlit k chemii. I po odstranění silikonu totiž na dlažbě zůstane drobná vrstva, která často nechce jít dolů. Proto popadněte odstraňovač silikonu, což je speciální prostředek určený jenom k tomuto použití.