I mistr zahradník se může utnout aneb chyby, jakých se dopouštíme při výsadbě rostlin

Květiny jsou součástí zahrady, ale také jsou součástí interiéru. Ať je venku teplo nebo zima, rostlinám se zkrátka nevyhneme, ale to je dobře. Přece jen tvoří skvělou atmosféru a dělají radost. Než však rostliny vykvetou, musí být správně vysázeny. Každý zahradník či zahrádkář má několik tipů a triků, jak na správnou výsadbu, ovšem i mnozí profesionálové v oboru se mohou občas splést nebo mýlit. Většinou to bývá právě při sázení. Jakých chyb se tedy při sázení dopouštíme?

Jak jsme zmínili, chyb se může dopustit každý. Jsme skutečně jen lidé. Navíc při sázení květin si chyby uvědomíme, jelikož se projeví na samotných květinách. Jestli se chcete hynoucím květinám vyhnout, zeptejte se sami sebe, jestli se nedopouštíte nějaké z níže uvedených chyb.

1) Volíte špatné místo

Nestalo se vám náhodou, že jste rostlinu dali na místo, kde se jí zkrátka nedaří? To je nejčastější příčina hynoucích rostlin, a to jak v interiéru, tak na zahradě. Každá rostlina, ať už se jedná o bylinku, stálezelenou rostlinu nebo o cibulovinu, potřebuje jiné místo, jiné podmínky pro svůj růst. Zatímco bylinky potřebují zejména teplo a světlo, stálezelené rostliny mají rády polostín, ale opět – každá je jiná, každá vyžaduje krapet něco jiného. Proto si vždy před samotnou výsadbou a umístěním rostliny zjistěte potřebné informace, které vám prozradí, jaké místo je pro rostlinu ideální.

2) Volíte špatnou zeminu

Stejně jako květiny potřebují mít speciální místo, které je jim nejsympatičtější, potřebují mít taky zeminu, která je pro ně nejvhodnější. I když rostliny sázíte do záhonů, potřebují mnohdy kompost nebo hnojivo, v němž se jim bude dařit lépe. U pokojových rostlin používáme většinou substráty, které zakoupíme v květinářstvích nebo v zahradnických potřebách.

Ovšem i při výběru substrátu pro pokojové rostliny buďte opatrní. Každý substrát je určen pro jinou rostlinu, existují sice substráty pro všechny pokojové rostliny, ale zároveň existují substráty pro vřesy nebo třeba pro orchideje.