Chcete si koupit horské kolo? Setkat se můžete hned s několika druhy

Cyklistika je mezi Čechy opravdu nadmíru oblíbená. To ostatně dokazují i nedávno provedené průzkumy, které říkaly, že Češi dokážou projet na kole opravdu celou republiku, ne-li zahraničí. Pokud se taky chcete zařadit k vášnivým cyklistům, pravděpodobně si hledáte ideální kolo, které by vás dovezlo tam, kam potřebujete. Po příchodu do obchodu s horskými koly se však setkáte s velkým výběrem. Setkat se můžete rovnou s několika druhy.  

S jakými druhy horských kol se můžete setkat? 

  • Kola s odpruženou vidlicí 
  • Celoodpružené kolo 
  • Rekreační horské kolo 
  • Sportovní horské kolo 
  • Závodní horské kolo 

Definice jednotlivých druhů horských kol 

Rozhodli jste se koupit si horské kolo, ale druhy horských kol vás tak akorát zmátly? Je třeba definovat si každý druh horského kola, s nímž se můžete setkat. Zaměřme se nejdříve na kolo s odpruženou vidlicí, které je typické svou nízkou hmotností. Také je poměrně levné ve srovnání s celoodpruženými koly.  

Pokud hovoříme o celoodpruženém kole, hovoříme o modelech, které nabízí větší míru pohodlí pro cyklistiku. Mají také lepší překonávání náročnějšího terénu, jsou totiž typické svým lepším kontaktem zadního kola s terénem. Kromě toho jsou efektivnější při překonávání různých překážek na náročných trasách, vhodné jsou i do prudkých výjezdů.  

Dále existuje také zmíněné rekreační horské kolo, které je určené hlavně pro rekreaci. Pokud si pořídíte tento typ kola, pak se nepředpokládá, že byste s ním překonávali sportovní rekordy. Kola jsou určená spíše pro cyklotrasy, pro výlety. Mají pohodlný, vzpřímený posed, jsou většinou i za příznivou pořizovací cenu.  

Pokud přece jen chcete na kole překonávat sportovní rekordy, pořiďte si závodní horské kolo, které je určené pro závodníky a taky pro jezdce, kterým jde hlavně o výkon. Jsou to speciálně postavená kola, která stojí většinou na odlehčených, hliníkových či karbonových rámech. Mají také nejlepší osázení.