Jaké sporty jsou na Islandu populární?

Sportem ke zdraví, říká se. To se však neříká jenom u nás, ale pamatují na to i lidé ve světě, kteří se snaží dnes a denně hýbat, aby byli zdravější a fit. Zatímco u nás patří k oblíbeným sportům fotbal a také hokej, ve světě je tomu trochu jinak. Například na Islandu mají oblíbené jiné sporty, a tak se na to pojďme podívat.  

Na úvod je třeba říct, že k vůbec nejoblíbenějším sportům patří šachy. I když mnozí neberou šachy jako sport, je to opravdu sport, který je relaxační, i když je nutné se při něm zamyslet. Málokdo ví, že se právě na Islandu uskutečnil roku 1972 legendární zápas, při němž se utkali nejlepší šachoví mistři, jimž byli Bobby Fischer a Boris Spasský. Jednalo se o západ o titul mistra světa, kterým se posléze stal Bobby Fischer.  

Ovšem šachy nejsou jediným sportem, který je na Islandu oblíbený. Našli bychom celou řadu jiných sportů, k nimž se obyvatelé Islandu přiklání.  

Oblíbené jsou zimní sporty 

Jelikož na Islandu panuje tuhá zima, nemůžeme se divit tomu, že jsou mezi lidmi oblíbené hlavně zimní sporty, a to konkrétně lyžování. Nezáleží na tom, jestli se jedná o klasické rekreační lyžování nebo o sjezdové lyžování, v každém případě je lyžování pokaždé zážitkem. Důvodem toho je zdejší kvalitní sníh.  

Tradičním islandským sportem je glíma 

Lyžování je však sport, který je populární po celém světě. Pokud bychom měli zmínit jeden sport, který je populární jenom na Islandu, zmínili bychom sport jménem glíma, což je druh zápasu, při kterém soupeři stojí těsně vedle sebe a při kterém se vzájemně drží za speciální řemínkový sedák a pohupují se do zvláštního rytmu.  

Kolektivní sporty jsou taktéž oblíbené 

Kromě zmíněných sportů je třeba vypíchnout ještě házenou. V tomto sportu Islanďané zaznamenávají úspěchy a rekordy.