Horolezecká stěna: co vědět před první návštěvou 

Horolezecká, neboli umělá stěna se v posledních letech na žebříčku popularity pravidelně umísťuje poměrně vysoko. Favoritem bývá ve velkých městech. V zimě v halách a v létě potom venku. Občas jsou horolezecké stěny vidět i ve větších parcích a co je velice příznivé, že tam je trénink horolezectví zcela zdarma. K čemu ale umělou stěnu využijeme? Buď jako plnohodnotný trénink lezeckých technik včetně nácviku jištění nebo jako klasický prvek zábavy. Navíc při lezení se parádně protáhneme. 

Druhy stěn 

  • Outdoorové (venkovní) stěny 
  • Indoorové (halové) stěny – mají obrovskou výhodu, jelikož se nemusíme ohlížet na počasí a můžeme trénovat i přes nepřízeň počasí nebo při dlouhých zimních večerech. 

Z čeho jsou stěny vyrobeny? 

Umělé lezecké stěny se skládá z desek či panelů, které jsou přichyceny na pevnou konstrukci nebo stěnu. Díky této jednoduché kompletaci se dají využít také jako doplněk dětského pokojíčku. Desky jsou dostupné v nejrůznějších tvarech a designech. Samozřejmě vybíráme také podle náročnosti. Musíme uvážit, pro koho a kam bude stěna prioritně určena. Zda tedy do dětského pokoje, do parku nebo haly. Pokud chceme mít k dispozici všechny úrovně obtížnosti, budeme potřebovat značný prostor. 

Vybavení 

Pro lezení na umělé stěně je potřeba několik věcí: vhodné sportovní oblečení, speciální lezecká obuv, magnesium (aby nám neklouzaly ruce), lanovou brzdu a horolezecký úvazek. V horolezeckých centrech je samozřejmě možné si vypůjčit horolezecké lano, expresky, lezecký sedák, jinak musíme mít vlastní. 

Znalosti 

Potřebujeme pouze základní znalosti jištění, spouštění a bezpečného pohybu po jednodélkových lezeckých cestách. Pokud nebudeme respektovat základní pravidla, může dojít i k vážným úrazům. K tomu, abychom se tohle všechno naučili, provozovatelé umělých stěn pořádají kurzy horolezectví nebo školení. 

Horolezectví na umělé stěně je velice populární zábava a vzhledem k dostatečnému množství indoorových stěn oblíbená především v zimě a za nepříznivého počasí. Není ani cenově náročná. Vstup pořídíte do stovky!