Jak čistit papírové, vinylové a vliesové tapety?

Každý z nás si pro svůj interiér přeje reprezentativní tapety, které dokonale podtrhnou styl interiéru a zajistí krásný vzhled zdí, který není nutné každý rok natírat a opravovat. Jak se ale starat o čištění jednotlivých druhů tapet?  

Materiály jsou různé, odolnost také 

Samolepicí fototapety jsou designovým hitem posledních let. Jejich aplikace je snadná a vydrží po mnoho let v nezměněné podobě. Na vaší zdi se tak může vyskytnout třeba 3D fototapeta, nebo fototapeta zobrazující hory nebo zvířata. Pro údržbu je nutné si uvědomit, z jakého materiálu je jednotlivý produkt vyroben. Jejich vlastnosti i odolnost se totiž mohou lišit. Vše je vždy uvedeno na štítku od výrobce.  

Vinylové tapety vydrží hodně 

Povrch vinylových tapet je odolný proti mechanickému poškození. Zároveň vinyl vykazuje také vysokou odolnost proti vlhkosti a můžete jej kdykoliv otřít hadříkem nebo houbičkou s mycím prostředkem. Použít můžete i měkký kartáček.  

Vliesové tapety jsou odolné 

Vlies jako materiál se také dobře osvědčuje i při čištění. Znečištěný kousek je vhodné pomocí tupování vysušit, a to od kraje do středu skvrny. Vlies snese roztok saponátu. Můžete použít i kreslířskou gumu. Tento materiál byste neměli příliš přemokřovat, došlo by totiž k narušení barevné stálosti i struktury tapety.  

Jak čistit papírové tapety 

Papírové tapety jsou obecně nejméně odolné. Obecně snášejí vodu pouze v případě jejich aplikace na stěny, později již ne. Když se stane, že se papírová tapeta potřísní tekutinou, měli bychom ji vytupovat, namísto utírání hadříkem nebo houbou. Hodit se může také kreslířská guma, vymaže malé skvrny.  

Tato obecná doporučení jsou ještě specifikovaná přímo výrobci tapet. Nemusíte si tak lámat hlavu s tím, jakým způsobem vlastně tapety čistit. Většinou se stačí řídit doporučením od výrobce. Existuje několik základních doporučení. Poradí vám také prodejci tapet.