Tři tipy, jak ocet použít v domácnosti

Málokterá hospodyňka si uvědomuje, jaké pomocníky ve své kredenci skrývá. Mnohé ženy při úklidu domácnosti sáhnou na chemikálie nebo na přípravky z drogerií, jejichž příbalová informace slibuje doslova zázračné vyčištění všech zašlých špín a jiných nečistot. Ne vždy však příbalová informace slibuje to, co doopravdy může splnit. Mnohdy jsou to jen plané řeči, za které utratíme stokoruny. Raději sáhnete po pomocníkovi, kterého každý má ve své kredenci.

Octu se přezdívá zázračný. Ještě donedávna se jeho účinky nikdo nezabýval, jen babičky věděly, jak ho použít v domácnosti. Mnozí mladí lidé ho však využívali jenom do salátů nebo dresinků, jimiž si pokapali oblíbený pokrm. Ocet však lze v domácnosti využít opravdu skvěle.

Existuje mnoho věcí, nečistot a problémů, které ocet dokáže vyřešit. Vybrali jsme tři z nich, o nichž jste možná nevěděli.

1) Vybělí zašedlé záclony

Zašedlé záclony jsou velice častým problémem, s nímž se potýká nejedna hospodyňka. Mnohé však sází na zmiňované chemikálie z drogerií, které nejsou ani zdaleka tak účinné, jako právě ocet. Stačí, když si připravíte octový roztok, který je složen z vody a octu, a to v poměru 1:1. V octovém roztoku stačí záclony vyprat a je po zašedlém vzhledu. Pro voňavé záclony je dobré je ještě vyprat klasicky v pračce, ovšem nezapomeňte použít sáčky na záclony, které zabrání poškození záclon.

2) Zbaví vodního kamene

Vodní kámen může sužovat varnou konvici, ale také i sprchovou hlavici, z níž neteče voda. I s tím však ocet rychle a snadno zatočí, stačí, když připravíte výše zmíněný roztok, ve varné konvici ho vyvaříte či případně sprchovou hlavici necháte v octovém roztoku takzvaně “vykoupat”.

3) Vyleští okna

Není lepší leštěnky než octa. Při umývání oken stačí octový roztok nastříkat na okna a vyleštit. Nikdy okna nebyla tak vyleštěná!