Jak připravit domácnost na takzvanou krizovou situaci 

I když válka na Ukrajině není lidmi tak sledovaná, z počátku se jednalo o velké téma. A i když se nám nyní zdá být válka skutečně tak vzdálená, stále se o velké téma jedná. A stále hrozí řada rizik, které se pojí s naší bezpečností. Nabízí se proto otázka, jak konkrétně svou domácnost připravit na takzvanou krizovou situaci, ke které může dříve nebo později skutečně dojít. Kolik vody například přibalit na týden, případně kam se skrýt, když by došlo ke stisknutí onoho pověstného tlačítka? 

Když nastane takzvaný blackout 

Pokud by došlo k takzvanému blackoutu, nepůjde vůbec nic – obchody, banky, internet, televize. Zkrátka a dobře nebudeme mít doma ani teplo, ani možnost si zajít nakoupit. Proto je klíčové mít vybudované pro takovou krizovou situaci zásoby. V případě vody se řiďte tím, že průměrná osoba vypije zhruba dva litry vody na den, na to ostatní vyžaduje okolo pěti litrů.  

V případě jídla buďte obklopení hlavně trvanlivými potravinami, jako jsou konzervy, zavařeniny, cereální tyčinky nebo kompoty či sušenky všeho druhu.  

Je to také o zásobě hygienických potřeb a hotovosti 

Krizová situace se však netýká pouze jídla a vody, ale také dalších věcí. Připravené by měly být i hygienické potřeby, jako jsou toaletní papír, mýdlo nebo prací prostředky. Dezinfekční prostředky se mohou také v mnoha případech hodit stejně jako pytle na odpadky nebo antiperspiranty či vlhčené ubrousky.  

Kromě hygienických potřeb nezapomínejte ani na finance. Karty nejsou v tomto případě příliš vhodné, protože jelikož je všechno bez proudu, ani bankomaty nefungují. A tak je daleko lepší mít hotovost, a to ideálně jeden měsíční plat. 

A co doprava a světlo/teplo? 

Co se týče dopravy, u auta je nutné mít skutečně kvalitní baterii pod kapotou a dostatek paliva, které by vás dovezlo na místo, kam potřebujete. Nejčastěji tím bude asi nemocnice nebo místo, které je vaše nejbližší a které je určené k evakuaci.  

Po stránce tepla a světla klaďte důraz na to, abyste doma měli stále svítilnu. Zásoba zapalovačů se také hodí stejně jako sirky. A jelikož mohou dny být skutečně chladné, kromě kvalitního oblečení vsaďte i na kvalitní boty.