Vjezd do garáže nepodceňujte. Proč?

Montované garáže přináší nesporné výhody. Ještě než si ale objednáte garáž na klíč, měli byste si dobře rozmyslet, kam garáž umístíte a jak do ní budete autem jezdit. Nájezd do garáže někdy není tak jednoduchý jako vydláždění několika metrů od brány k vratům, některé pozemky jsou natolik atypické, že je nutné řešit problém jinak. 

Jakou vybrat dlažbu? 

Nejprve se zamyslete nad tím, čím vjezd vydláždíte. Dláždění nebude plnit jen estetickou funkci, ale především by mělo být pohodlné a dostatečně odolné. Nejběžnější je použití zámkové dlažby, která je poměrně levná, má vysokou nosnost a pokud jste jen trochu šikovní, zvládnete ji položit i sami. Další variantou je venkovní keramická dlažba, která je rovněž dostatečně odolná a mrazuvzdorná. 

Pokud vám jde především o funkčnost, zvažte betonový nájezd. Bude prakticky bezúdržbový, odolný vůči poškození a chemikáliím a pokládka je velmi jednoduchá. Naopak z estetického hlediska vyniká zatravňovací dlažba, která při správné péči dokonale splyne s okolím a nebude pozemek narušovat betonovým pruhem. Hodí se především na chatu nebo ke starším stavbám. 

Pravidla pro stavbu vjezdu 

Minimální šířka nájezdové cesty by měla být stejná jako šířka vrat garáže, záleží ale samozřejmě na vašich preferencích (a řidičských zkušenostech). Nejideálnější je stavět cestu v přímce od brány, ne vždy to ale terén a dispozice dovolí. Maximální sklon nájezdu by měl být 25 °, přičemž se počítá i s pětimetrovou vyrovnávací plochou před vjezdem na veřejnou komunikaci. Pokud je to jen trochu možné, snažte se ho dodržet. 

O něco horší situace nastává, pokud je garáž umístěná pod úrovní veřejné komunikace a příjezdová cesta se svažuje směrem k ní. Zde je třeba myslet na opravdu dobré odvodnění, jinak se tu bude při každém dešti hromadit voda, která by mohla garáž poškodit nebo ji dokonce zatopit. Základem je vybudování odvodňovacího žlábku, který připojíte k odvodu odpadních vod z domu.