Eklektický styl: jak na něj? 

Eklektický styl je reakcí na striktnost a dodržování pravidel, které naopak rád porušuje. Je to jeden z nejzajímavějších dekorativních stylů, ale také jedním z nejtěžších. Je ideální volbou pro ty, kteří se nebojí experimentovat a brát věci s humorem. Zakládá si na kombinování odlišných stylů, předmětů a barev.  

Charakteristické rysy eklektického stylu 

Eklektický styl nemá pravidla ani strukturu. Proto neexistuje žádný přesný průvodce, podle kterého postupovat. Existuje však několik vlastností, které mu jsou společné: 

  • Smíšené vzory a textury. Eklektický dekor není homogenní – riskujte mícháním vzorů, textur nebo obojího!  
  • Kombinace starého a nového. Nebojte se kombinovat staré kusy nábytku s novými – eklektický styl je v podstatě koláží nábytku. V interiéru se prolínají různá časová období do jednoho kompaktního celku.  
  • Věci, které se k sobě na prvním dojem nehodí.  
  • Začlenění globálních vlivů. Pokud rádi cestujete, dovezte si například suvenýr v podobě starožitné masky, kterou umístíte na zeď. 
  • Z jedné stěny udělejte galerii. Koncept koláže nábytku přeneste na stěny a vytvořte ukázku uměleckých hnutí, od pop-artu po impresionismus.  

Vyberte hlavní prvek 

Může se zdát, že v eklektickém stylu mísíme vše dohromady. I přesto je třeba si rozmyslet, jaký hlavní prvek bude místnosti dominovat, jelikož podle něj budeme vybírat a doplňovat ostatní vybavení a dekorace. Může jít o abstraktní obraz či pohovku nestandardních tvarů. Důležité je uvědomit si, že kombinací různých stylů a vybavení chceme docílit celku, ve kterém se budeme cítit příjemně.  

Barvy, látky, vzory 

Fantazii se meze nekladou. Kombinujte barvy, které jsou nečekané, výrazné a nehodící se k sobě. Ničeho se nebojte a barvy míchejte na stěnách, nábytku i doplňcích. Nezapomeňte ani na textil či pohovky. Vsaďte na výrazné vzory.  

Jeden celek 

Aby interiér nepůsobil chaoticky, je třeba se držet těchto doporučení: kombinujte nanejvýš tři odlišné styly a čtyři různé barvy. Interiér je sice kombinací stylů, barev a vybavení, ale vše by do sebe mělo zapadat a na oko působit propojeně.  

Zařizujte s humorem 

Eklektický styl nebere věci příliš vážně. Proto si ani vy nedělejte se zařizováním hlavu a dejte prostor kreativitě a fantazii. Pokud jste tvořiví, vyrobte si kousek, který nikdo nemá. Pokud najdete ve sběrném dvoře dopravní značku, nemohla by se hodit do ložnice?  

Styl rozhodně není vhodný pro každého, ale najdou se v něm svérázné povahy, umělci a individualisti.