Pěstujeme fíkus

Rozhodli jste se pěstovat pokojové rostliny a nevíte, pro jakou konkrétní se rozhodnout? Doporučujeme například fíkus. Fíkusy jako takové se řadí k oblíbeným rostlinám, dokážou totiž vzduch dokonale pročistit, a to se v dnešní době, kdy se ve vzduchu pohybuje tolik bakterií a plísní, hodí. Navíc je fíkus známý tím, že má minimální nároky na péči. Pokud se však rozhodnete tuto pokojovou rostlinu pěstovat, měli byste vědět několik základních věcí. Jakých? 

Každá pokojová rostlina má určité nároky na péči. I když se jedná o nenáročné pokojové rostliny, i ony mají své požadavky, díky kterým, až je splníte, budou dokonale růst a kvést. Většinou to bývá tak, že květinám ke spokojenému růstu stačí jen pravidelná zálivka a vhodné stanoviště. Ani u fíkusu to není jinak.  

Pokud hovoříme o fíkusech, hovoříme o rostlině, která dorůstá do výšky až třiceti metrů a pochází z krásné Indie. Nejen, že skvěle vypadá, ale také dokáže, jak již bylo zmíněno, odstranit nečistoty ze vzduchu.  

Co mají fíkusy rády? 

Nyní však k samotnému pěstování. Fíkusy jako takové mají velmi rádi rozptýlené světlo, volte tedy stanoviště, kde se jim rozptýleného světla dostane. Kromě toho ke svému spokojenému životu potřebují dostatek vody a milují zvýšenou vlhkost ve vzduchu. Pokud ve vašem příbytku máte spíše sušší vzduch, doporučujeme vedle fíkusu položit misku s vodou, která bude vzduch kolem něj zvlhčovat.  

Důležité je, abyste u fikusů udržovali substrát neustále vlhký. Dejte si však pozor na přelití (a naopak i přeschnutí), které může vést k hnilobě kořenů či k případnému žloutnutí listů.  

Pozor na prudké změny teploty 

Dejte si také pozor na prudké změny teploty. Pokud by k prudké změně teplot došlo, fíkus okamžitě shazuje své zelené listy a posléze hyne. Při změně teplot prodělává fíkus ohromný šok, který mu opravdu není prospěšný.