Dýcháte při cvičení správně?

Dech je tak přirozený, že se na něj po většinu času ani nesoustředíte. Děje se to automaticky a bez nutnosti zvláštní pozornosti. Při fyzické námaze je ale správné načasování pro nádech a výdech klíčové.  

Nepodceňovat!  

Dýchání je tak nenápadné, že málokoho napadne soustředit se na každý nádech a výdech. Za běžného provozu to není až tak nutné, ale během cvičení může špatné načasování způsobit zdravotní komplikace a bolesti. Nehledě na to, že díky dýchání můžete posílit svaly, urychlit progres a pomáhat okysličení organismu, které je při námaze nezbytné.  

Bohužel se většina lidí soustředí jen na výkon, na svaly a sixpack a nikdo neřeší kvalitu dýchání a jeho vliv na pohyb. Nadechují se a vydechují v momentech, kdy by měli být v tenzi, vypouští vzduch jen v pauzách a jinak ho zadržují. To jsou chyby, které se sice neprojeví hned, ale z dlouhodobého hlediska mohou hodně ublížit. Cvičení je komplexní proces a dýchání je jeho nedílnou součástí. 

Jasné nastavení  

Všeobecně se má za to, že při zatnutí a záběru vydechujete a při uvolnění se nadechujete. Zdá se vám to opačně? Ne. Jen to drtivá většina lidí dělá špatně. Bude to velká změna a přinejmenším ze začátku se budete muset poctivě soustředit na každé opakování a to, jestli správně dýcháte. Pozitivní vliv na tělo, na růst svalů, samotný výkon i následnou regeneraci bude znatelný už po pár trénincích. Lepší okysličení organismu se podceňuje, ale při pravidelné fyzické aktivitě je nezbytné.  

Krůček po krůčku  

Ze začátku to může být složité. Je-li člověk zvyklý na nějaký postup, nemůže ho změnit ze dne na den. Veškerou snahu je ale třeba nasměrovat k tomu, abyste dýchali správně. Drobné chyby v začátku ale neřešte a radši vydechněte i mimo čas k tomu určený. Špatné dýchání je totiž stále o něco lepší než zadržování. Je to zkrátka proces, kdy se musíte dopracovat k výsledku. A je to tak dobře. Alespoň si intenzivněji uvědomíte postupnou změnu.