Slyšeli jste o největší výměně zajatců na Ukrajině?

V tom světě se neustále něco děje. V poslední době se například Evropská unie pyšní nízkou nezaměstnaností, ale na druhou stranu se neustále bojuje s imigranty a uprchlíky. Neustále se spekuluje nad tím, jak to s nimi půjde dál, jaká země si kolik uprchlíků vezme do svých rukou. Kromě toho nyní došlo k největší výměně zajatců na Ukrajině. Kolem toho se točilo mnoho médií, ovšem málokdo tuto událost zaregistroval.

Tato výměna zajatců byla skutečně dlouhodobě očekávaná. Jednalo se výměnu zajatců mezi Ukrajinou a proruskými separatisty, kteří ovládají část východoukrajinského Donbasu. K výměně došlo na demarkační linii u města Horlivka, a to 27. prosince.

Celkem bylo vyměněno více jak tři sta zajatců, tudíž se skutečně jednalo největší výměnu zajatců od začátku konfliktu v roce 2014.

Jednalo se o jeden z bodů mírové dohody

Samozřejmě se výměna zajatců neuskutečnila jenom tak, z ničeho nic. Jednalo se o jeden z bodů mírové dohody, která se uzavřela v roce 2015, a to konkrétně v Minsku v Bělorusku. Zatím se jedná o tu největší výměnu zajatců a zároveň je to první výměna, která proběhla po patnácti měsících.

Ukrajina předala od vzbouřenců zhruba 237 osob, na druhou stranu převzala 74 lidí.

Konkrétní informace o této výměně:

Samozřejmě než došlo k této výměně, vedla se skutečně dlouhá jednání. Do nich se podle informací zapojil i ruský prezident Vladimír Putin. Ten podle všeho jednal s vůdci separatistů v Doněcku a Luhanku. Kromě toho se do jednání o této výměně měla zapojit i Angela Merklová, která měla podle všeho dojednávat podrobnosti s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Ukrajinskou stranu při jednání zastupoval taky politik Viktor Medvedčuk. Původně se mělo předat 306 lidí, ale někteří si už do výměny odpykali svůj trest nebo byli dokonce propuštěni před výměnou na svobodu.