Vývoj e-cigarety: Od prvního vaporizéru po současná zařízení

Moderní elektronické přístroje, takzvané vaporizéry, prošly v průběhu své existence velmi výrazným vývojem. Od skromných začátků vedla k současným zařízením a hlavně jejich rozšířenosti ve společnosti dlouhá cesta plná úskalí a počáteční nejistoty. Než se totiž tato novinka na trhu uchytila, chvíli to trvalo. Dnes už jde o naprosto běžnou součást životů mnohých lidí,  nad kterou se málokdo pozastaví. Podíváme se tedy společně na to, jaký onen vývoj byl od prvního prototypu až po dnešní špičkové přístroje.

První pokusy

První pokusy o vyrobení e-cigarety sahají až do 20. let minulého století, kdy si inhalátor na léčivé látky za pomoci elektrického nahřívání nechal patentovat jeden americký badatel. Myšlenka ale v té době upadla téměř do zapomnění, odkud ji v 60. letech 20. století vytáhl vynalézavý američan Herbert A. Gilbert, který vytvořil první zařízení s funkcí tvoření aerosolu bez nutnosti spalování. Tento objev ale stále moc velkou slávu nepřinesl, a tak jsme si museli na tu pravou revoluci ještě přes 30 let počkat. Až v roce 2003 čínský farmaceut Hon Lik zkonstruoval první moderní verzi dnes tak slavného elektronického přístroje. Zezačátku byly jeho výrobky k dispozici jen v Číně, ale později se rozšířily i do zahraničí a na globální trh.

Technologický pokrok

Od svých prvních prototypů prošly vaporizéry významnými technologickými změnami. Přístroje byly původně dost nepraktické a velké. Postupem času se ale zmenšily a jejich používání je dnes mnohem jednodušší. Mezi významné  inovace můžeme zahrnout následující:

 

  • Zavedení lithium-iontových baterií, které zvýšily výdrž a výkon celého přístroje.
  • Možnost regulace teploty a výkonu, což umožňuje uživatelům přizpůsobit si zařízení k obrazu svému a svým individuálním potřebám.
  • Výroba různých druhů e-liquidu.
  • Široká škála vzhledu a celkového designu různých typů zařízení.

Budoucnost ve znamení nových objevů

Vývoj, který vedl až k současným moderním verzím, byl ohromný. Další druhy elektronických přístrojů rozhodně přinese kreativita výrobců a vědeckých výzkumníků, a tak se všichni milovníci inovací mohou těšit na novinky, které nás v budoucnosti bezpochyby čekají.

 

Autor: Elena Gotfried