Nemáte ještě přezuto? Poradíme, jak správně přezout pneumatiky

I když je stanovené zákonem, že musíme mít přezuté pneumatiky na voze od listopadu, mnozí řidiči či respektive majitelé automobilů ještě nemají přezuto. Důvodem může být počasí, které se nejeví být zimním, také za tím může stát nedostatek volného času nebo třeba měsíce, během kterých se automobil vůbec nepoužíval. Jelikož však výměna pneumatik na zimu má svůj důvod, není dobré otálet a přezout bychom měli pneumatiky co nejdříve. A my vám poradíme, jak na to.  

Každý řidič moc dobře ví, co dokážou pneumatiky s vozem udělat. Pneumatiky mohou zásadně ovlivnit, jak auto zvládne povětrnostní podmínky, které jsou především během zimy zcela jiné než v létě.  

Kdy je povinnost měnit zimní pneumatiky 

Jelikož automobil během zimy čelí trochu náročnějším podmínkám než v jiných ročních obdobích, je třeba mít pneumatiky přezuté. Tato povinnost se ukládá od prvního listopadu každého roku a končí třicátým březnem. Během tohoto období je nutné, aby řidiči měli zimní pneumatiky na svých automobilech, během tohoto období vůz může čelit vrstvě sněhu, ledu nebo námraze.  

Když udeří první listopad 

Pokud udeří první listopad, je třeba investovat do přezutí pneumatik. Samozřejmě se o to můžete postarat sami, ale také vám to mohou udělat v servisu. Zimní pneumatiky mají hluboký dezén běhounu, který má bloky s mnoha tenkými řezy, jež vytváří lamely. Abyste nemuseli přezouvat kola dvakrát, zkontrolujte si, jestli zimní pneumatika splňuje hloubku vzorku. Ta musí být čtyři milimetry.  

Místo zimních pneu celoroční 

Patříte k lidem, kteří nemají zájem o neustálé vyměňování pneumatik? Nechcete neustále přemýšlet, co je to jen za den, jestli náhodou už nemáte mít přezuto? Pak zvolte celoroční pneumatiky, které se však nehodí do všech terénů. Je to jen jakési polovičaté řešení, které se nehodí do extrémů, kde na ně není spolehnutí. I když je nemusíte během roku měnit, pravdou je, že neposkytují takovou jistotu ani v létě, ani v zimě.