Česká turista a zajímavý objev na Džerbě? Co našel?

Doba dovolených je v plném proudu. Čeští turisté navštěvují zahraniční destinace, zahraniční obyvatelé se zase podívají do Česka. Je to jaké výměnný pobyt, jenom o něm většinou sami nevíme. Jako letní dovolenou ale zhruba ve tři čtvrtě případech volíme pobyt v zahraničí, protože se chceme co nejdál vzdálit od každodenních starostí. Chceme se také opalovat na písečných plážích, kde neustále žhne sluníčko. Jelikož je moře něco, co v Česku nemáme, pak jezdíme hlavně i za modrým a slaným mořem.

Nicméně někteří lidí nejezdí jenom za relaxací, ale jezdí hlavně za poznáváním krásných míst. Někteří chtějí poznávat hlavně kulturu, proto se místo neustálého vyvalování radši rozhodnou objevit doposud neobjevené. To se dokonce letos povedlo českému turistovi, který byl na dovolené na ostrově Džerba. Tento turista se řadí k těm, kteří milují potápění, a tak se vydal vstříc krásnému moři, v němž objevil opravdu unikátní nález.

Co našel?

Jednalo se o velice zachovalou kadidelnici, která se podle odhadů řadí do období punských válek, tedy jedná se o rok 264-146 před naším letopočtem. Konkrétně se kadidelnice přiřazuje do doby tří konfliktů mezi Římskou Republikou a Kartágem. Nádoba je celkově v opravdu dobrém, zachovalém stavu. Zdobí ji konkrétně hlava řecké bohyně plodnosti a zemědělství, tedy Démétér.

Turista tento objev nenašel někde daleko, ale jen sto metrů od břehu. Měl tedy štěstí, že tento unikátní nález našel on a ne někdo jiný. Museli předmět vylovit zhruba z tří metrové hloubky, což se podařilo. Pravost tohoto předmětu byla následně potvrzena zdejším archeologem z tuniského národního památkového ústavu. Konkrétně se tato kadidelnice podle odborníka používala hlavně k nejrůznějším rituálům, jež byly prováděny při uctívání a také k ochraně plodin a celkové úrody.

Jako poděkování však turista nedostal peníze, ale znovu krásnou dovolenou na Džerbě.