Top sport posledních let: Vyběhejte pracovní stres

Běhání se v posledních letech stalo fenoménem. Když se po ránu nebo zvečera projdete parky nebo lesíky v mnoha českých městech, narazíte na spoustu soustředěných jedinců, kteří klušou po chodníčcích. Cesta jim v běžeckém rytmu příjemně ubíhá. Čistí si hlavu a zároveň protahují celé tělo. Běh se prostě stává ideálním sportem, který se dá provozovat kdykoli a kdekoli. Má spoustu předností.

 

Vnímáte jenom ubíhající krajinu

Při běhu si naprosto dokonale vyčistíte hlavu. Ty tam jsou úvahy, co zase v práci nestíháte, proč vám šéf vynadal na nedávné poradě. I rodinné starosti s protivnou tchyní nebo pubertálním potomkem se vám při běhu vypaří z hlavy. Klidně si běžíte, nohy se v pravidelném rytmu odrážejí od chodníku. Za chvíli už nevnímáte nic, jenom ubíhající krajinu. Můžete si pustit do sluchátek příjemnou hudbu.

 

Kdy tělo začne odbourávat tuk?

Navíc běh má ještě další smysl. Můžete při něm velice efektivně spalovat kalorie. Kolik spálíte? Úplně přesně vám to bohužel neřekneme. Vše totiž závisí na tom, kolik je vám let, jakého jste pohlaví, kolik vážíte, jaký je váš metabolismus, jak jste trénovaní atd. Obecně se dá říci, že během můžete spálit asi 2000-4000 kJ za hodinu. Podstatná je ale délka a intenzita běhu, teprve pak tělo sáhne do tukových zásob, předtím spaluje sacharidy.

 

Změnu neuvidíte hned

V podstatě se dá říci, že se ke spalování tuků je třeba proběhat. Poběžíte-li intenzivně asi 15 minut, nebo ještě lépe půl hodiny, teprve v takovou chvíli se vaše tělo začíná zbavovat tuku. Když nejste trénovaní, je třeba začít na běhu o nižší intenzitě, abyste vůbec vydrželi. K odbourávání tuku se vlastně teprve proběháte. Nesmíte si proto naivně myslet, že změny uvidíte hned po prvních dvou či třech trénincích. Chce to více času. Budete-li běhat denně, třeba už po měsíci byste se minimálně měli cítit lépe.

 

Zdroje: https://www.sport.cz/behani/odjinud/clanek/641249-fenomen-ktery-dobehl-na-spici-popularity.html