Neexistuje žádný univerzální recept na zdraví a štíhlou figuru. Každý člověk musí najít recept sám a nastavit si, co mu vyhovuje a prospívá. U stojky se dá ale přimhouřit očko, příliš negativ o ní totiž nekoluje.
Špatné načasování
Pro většinu lidí není přirozené stát na rukou. Důvodů je spousta. Někdo se bojí, že ho zradí ramena, další má strach z nového pohledu na svět, jiný nevěří ve vlastní sílu. Je to pochopitelné. Učíte se kotrmelce, přeskoky, běh a hod diskem, ale stojka není v žádných osnovách. A začínat s ní v dospělosti, kdy má člověk pud sebezáchovy a brání se všemu novému a tomu, co vybočuje, je mnohem složitější než osvojení si stojky v dětství.
Měli byste se ale překonat, protože stojka je řešením na celou řadu zdravotních komplikací a neduhů, o psychice nemluvě.
To chce klid
Většinu lidí odrazuje fakt, že veškerou práci odnesou ruce. Není to ale pravda. Stojka je natolik komplexní cvik, že je třeba zapojit celé tělo a každý sval. Bez toho stoj na rukou nikdy neprovedete správně. A pokud už se zaktivuje celé tělo, je minimální riziko, že se něco pokazí.
Máte-li ale i tak strach, bojíte se, že spadnete do strany, nohy vás převáží nebo se ani nevyšvihnete u zdi, zkuste variantu pro začátečníky. Wall-climb je jednoduchý a připraví vás na pozici hlavou dolů.
Lehněte si kolmo ke zdi tak, abyste byli na břiše a paty se dotýkali stěny. Ruce dejte do polohy jako při kliku. Nohy opřete o zeď a suňte nahoru, zároveň se rukama posouvejte směrem ke stěně. Tělo mějte napnuté. Pokračujte až do chvíle, kdy jste rovnoběžně se zdí a jste v pozici stojky. Po chvíli se rukama vzdalujte a vracejte se do výchozí pozice.
Postupujte pomalu a dávejte pozor na kvalitní provedení, pravidelné dýchání a zpevněné trup, hlavu nezaklánějte a neprohýbejte se v bocích. Dvě tři opakování každý den a do pár týdnů vám stoj na rukou nepřijde ničím zvláštní. A bude čas posunout se na vyšší úroveň.