Banky svým klientům nabízí výhodné spořící účty 

Spoření v dřívějších měsících nebylo zrovna těžké, přece jenom jsme měli v nabídce řadu finančních produktů a nyní tomu není jinak. Pro některé lidi se však spoření jevilo jako noční můra, a to z jednoho prostého důvodu – sehnuli se ryze ke spořícím účtům, což znamenalo poměrně nízké výnosy. Spořící účty u bankovních společností totiž nabízely velmi malé zvýhodnění. Aktuálně je však situace trochu jiná.

Banky rekordně zvyšují úroky 

Pravděpodobně vlivem aktuální rostoucí inflace se banky rozhodly k jinému, zcela radikálnímu kroku. Přešly na druhou stranu barikády a začínají svým klientům nabízet rekordně vysoké úroky na svých spořících účtech. Tento krok prezentují jako cestu ke zvládnutí inflace, která v posledních měsících dosáhla svých, taktéž rekordních, hodnot.  

Když se však na situaci podíváme blíže, je to ze strany bank logický krok. Klienti se totiž na ně s něčím obracet musí, v tomto případě se skutečně musí jednat o vyšší úroky. Hypoteční úvěry jsou totiž pro drtivou řadu lidí naprosto nedosažitelné.  

Hrají sami za sebe 

I když se vysoké úroky na spořících účtech mohou jevit jako vstřícný krok, je spíše třeba konstatovat, že banka hraje jenom sama za sebe. Kromě toho, že nemůže nabízet svým klientům hypotéky za výhodných podmínek, naopak jsou v očích mnoha lidí nedosažitelnou půjčkou, tak nesmíme zapomínat na daně, které stát nově zavedl. Banky nechtějí odvádět na dani takové peníze, proto je pro ně lepší vyšší úroková míra na spořících účtech.  

Banky se v současné době co nejvíce snaží akumulovat hotovostní prostředky, které by poté mohly i nadále použít. A placení nově velmi vysokých daní je pro ně spíše čára přes rozpočet. 

Na druhou stranu to lidé poměrně oceňují, protože díky výhodnějším spořícím podmínkám u bank se nemusí pouštět do poměrně náročného a těžkého světa jiných investic, kde by se kromě sledování aktuálního dění na burzách museli také vzdělávat.