Jak vlastně funguje elektronická cigareta?

Jak funguje elektronická cigareta
Jak funguje elektronická cigareta

Elektronické alternativy jsou na českém trhu už nějakou dobu a těší se čím dál větší oblibě. Není to náhoda, protože Češi patří mezi jedny z největších nikotinových nadšenců v celé Evropě. Pro mnohé jsou klasické výrobky každodenní záležitostí a některým zpříjemňují různé společenské akce. A to navzdory tomu, že škodí našemu tělu i životnímu prostředí, ve kterém žijeme.

Na takové problémy odpověděly nové technologie v podobě elektronických alternativ, které uleví zdraví i okolí, zatímco požitek zůstane stejný. Jsou však všechny moderní alternativy skutečně spásné řešení?

Kapalné náplně místo tabáku

E-cigarety nemají klasické náplně, nýbrž se plní kapalinou zvanou e-liquid. Po jeho zahřátí se vytváří směs pevných a kapalných částic, která je podobná dýmu. Lidově se těmto produktům říká “elektronky” či “vaporizér” a mnoho lidí je používá v domnění, že jsou v porovnání s klasikou neškodné.

Není tomu tak. Ona kapalina, kterou se elektronky doplňují, obsahuje celou řadu škodlivin. Podle mnohých studií může jejich pravidelné užívání způsobovat téměř ta samá onemocnění, jako krabičkové výrobky. Existuje však řešení, jak si dopřát nikotin a takovému ohrožení se nevystavovat.

Zařízení na zahřívání tabáku

Klasické výrobky fungují na základě procesu hoření a spalování. Tyto dva procesy tak stojí za znečišťování našeho těla i ovzduší, protože uvolňují nezdravé látky jako je:

  1. Dehet
  2. Oxid uhelnatý

Zařízení na zahřívání, jakým je například Pulze, takové procesy nevyužívá. Z počátku vložíme speciální tabákovou náplň, uživatel poté zařízení zapne. Náplň se začne zahřívat, což vede k postupnému uvolňování nikotinu. O oblíbenou chuť uživatel určitě nepřichází. Se zařízením Pulze si dokonce může zvolit s jakou intenzitou se nikotin začne uvolňovat, a to podle teploty, na kterou si zahřívání nastaví. Díky tomuto principu uživatelé značně sníží škodlivý dopad na organismus.

Řada dalších výhod

Nové alternativy mají ale také řadu jiných výhod. Zařízení na zahřívání tabáku je povoleno používat i ve vnitřních prostorách, tudíž s ním nemusíte vybíhat před restauraci. Uživateli už nehrozí ani nepříjemné komentáře od okolí kvůli nežádoucímu zápachu. Navíc se nestávají nedobrovolně pasivními konzumenty. Zároveň se uživatelé nemusí obávat ani:

  • zbarvování zubů,
  • žloutnutí nehtů
  • či zapáchajícího oblečení.

Změnu tak oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí a životní prostředí, proto se nebojte novou alternativu vyzkoušet.

Autor: Elena Gotfried