Zhotovitel dřevostavby: jak poznat, že je skutečně kvalitní?

Dřevostavby jsou čím dál více oblíbené. Materiál, který se pro ně vyrábí, je vytvářen v uzavřených halách jako větší samostatné celky. Tyto nejsou vystaveny vlivům počasí, takže se můžete spolehnout na jejich kvalitu. Výsledkem je také to, že dřevostavba bude růst doslova před očima – dělníci specializované společnosti budou dávat větší kusy dohromady. Je to mnohem rychlejší, než například stavba zděná. Už za tři měsíce od předání základové desky může být hrubá stavba hotová. Avšak i použití těch nejkvalitnějších materiálů nemusí být k ničemu, když si vyberete nezkušeného zhotovitele. 

Zkušenosti zhotovitele 

Zhotovitele si můžete prověřit jednoduše tak, že si jej vyhledáte v obchodním rejstříku. Uvidíte, jak dlouho již společnost působí na trhu a jakým oborům se věnuje. Pokud je oborů více, nemusí být délka trvání směrodatná – společnost se mohla 20 let věnovat zděným stavbám, ale do oboru dřevostaveb pronikla teprve nedávno. Je proto dobré vyžádat si od zhotovitele kontakty na předchozí zákazníky. Ideální je, pokud má zhotovitel za sebou stavbu minimálně 10 dřevostaveb. 

Kladné reference zákazníků 

Je dobré kontaktovat bývalé zákazníky zhotovitele – tedy ty, pro které už stavěl. Zhotovitel by měl být schopen vám je předložit. Mohou vám sdělit, jak jsou se stavbou spokojeni, jak vše probíhalo, zda nedocházelo k prodlevám apod. 

Kvalita zhotovitele 

Svou kvalitu projevuje zhotovitel nejen tím, že je bezproblémové s ním komunikovat, ale také tím, že vlastní certifikáty. Může jít o certifikát odolnosti (proti požáru, bezpečnosti), statiky, akustiky nebo tepelně technické posouzení. Pokud je zhotovitel nepředloží sám, vyžádejte si je k nahlédnutí sami. Ideální je, pokud je zhotovitel držitelem Dokumentu národní kvality, což je jeden z nejkvalitnějších certifikátů, které může mít.  

Montáž dřevostavby 

Důležité je prověřit si nejen samotného zhotovitele, ale také dodavatele namontovaných částí. Kvalita montáže je stěžejní, takže také montážní společnost musí prokázat své zkušenosti a kompetence. Ideální je opět montáž minimálně 10 domů.