Zásady pro budování malého venkovního jezírka   

Toužíte na své zahradě po vodě? Jenže nemáte tolik prostoru? To vůbec nevadí. Výběr nádob pro vybudování mini jezírka je nepřeberný, takže záleží jen na vaši fantazii. Při budování minijezírka byste se však měli držet několika zásad.   

Co je nutné vědět především 

Pokud chcete v jezírku pěstovat rostliny, mělo by mít různé hloubkové (osazovací) zóny. Ty zajistí vhodné podmínky pro druhovo pestrost vašich rostlin.  

Pro jezírko vyberte vhodné místo. Nejlépe v dostatečné vzdálenosti od opadavých stromů a keřů, které by vám ho znečistily.  

Nejlepším místem pro jezírko je polostín. Jestli však nemáte jiné než slunné místo, pokryjte rostlinami přibližně 1/3 vodní plochy pro dostatek stínu. Ten můžete zajistit také vhodnou výsadbou kolem jezírka.   

Pro zastínění vodní plochy poslouží plovoucí rostliny jako zakrslý leknín čtverhranný (Nymphaea tetragona), leknín trpasličí (N. Pygmaea), tokozelka „vodní hyacint“ (Eichhornia crassipes), voďanka žabí (Hydrocharis morsus-ranae) a další.  

Na co dalšího myslet? 

Při výstavbě jezírka, myslete na zvířátka, která se do něj přijdou napít. Nechcete přece, aby se utopila. Věnujte tedy velkou péči okrajům jezírka – nejvhodnějším materiálem je dřevo a kámen.   

Pokud chcete jezírko něčím vylepšit, nenapadla vás třeba fontánka? Většina se jich dá zakoupit hotových a některé lze namontovat i na zeď. Nevýhodou fontánek je, že s nimi nelze pěstovat rostliny, které vyžadují stojatou vodu.  

V žádném jezírku by neměly chybět okysličující rostlinky, které odebírají řasám živiny a tím udržují vodu čistou. Jsou to například bahnička jehlovitá (Eleocharis acicularis) a mokřadní (E. palustris), růžkatec ponořený (Ceratophyllum demersum), rdest kadeřavý (Potamogeton crispus) a další.  

Rostliny do vody sázejte ve speciálním košíku se zeminou, kterou poté zasypete oblázky, které budou bránit jejímu vyplavování.   

Pro přirozený okraj jezírka volte pobřežní rostliny vyrůstající z vody. Například kosatčíky (Iris reticulata), kosatec nízký (I. Pumila), modráska srdčitá (Pontederia cordata) či šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia).