Bojujeme proti mandelinkám přírodní cestou

Mandelinky patří ke každoročním problémům řady pěstitelů. Tito drobní američtí broučci napadají především brambory, kterých pěstujeme ze všeho nejvíce. I když se tito drobní brouci nezdají být nebezpečnými (a oni ve skutečnosti ani nebezpeční nejsou), přesto mohou zahrádkáře potrápit. Když se totiž přemnoží, mohou zničit prakticky celou úrodu, o kterou zahrádkáři po tak dlouhou usilovali. Především z tohoto důvodu je třeba, abyste s mandelinkami bojovali. Lze to samozřejmě buď chemickou cestou, nebo tou přírodní.  

V posledních letech se snaží pěstitelé brambor bojovat s mandelinkami tou přírodní cestou. Je to pochopitelné, za poslední dobu vznikla celá řada kampaní upozorňujících, že chemikálie zdraví škodí. Lidé proto hledají řešení toho, jak své brambory ochránit tak, aniž by se následně nepoškodilo zdraví člověka. Naštěstí takových možností je celá řada.  

Zatočte s mandelinkou i bez chemie 

Vůbec první možností, jak s mandelinkou zatočit i bez chemie, je zasadit mezi rostliny brambor i bylinky. Konkrétně se vyplatí zasadit mezi brambory měsíček, řebříček nebo šalvěj (ta má mimo jiné i uklidňující účinky). Právě tyto bylinky mandelinky bytostně nesnáší a odpuzují je.  

Naštěstí bylinky nejsou jediné, které efektivně bojují s mandelinkami. Stejně efektivní je například slaná voda. Při přípravě slaného roztoku však dbejte na to, abyste nepoužili příliš mnoho soli, protože velké množství soli může listy brambor nenávratně poškodit (bohužel).  

Co taktéž pomáhá, tak je výluh z kopřiv. Kopřivy nechte louhovat i pět dní, poté vzniklý výluh nalejte rozprašovače a brambory jím postříkejte. Zbavíte se tím nejen mandelinek, ale především i vylíhlých larev.  

Jednotlivé metody střídejte 

Při boji proti mandelinkám však pamatujte na jedno pravidlo, a sice na to, že jednotlivé metody je třeba střídat. Mandelinky si snadno zvyknou na nástroje, které proti nim používáte, proto zbraně určené k ničení mandelinek obměňujte.