Těhotné ženy a sport: Skvěle pomáhá především jóga

Mohou vůbec těhotné ženy sportovat? Byly doby, kdy se řadě nastávajících maminek sport přímo zapovídal. Pravda, že dnes už jsou lidé osvícenější. Chápou, že pohyb, samozřejmě v rozumné míře, pomáhá nejenom jim, ale i nenarozenému děťátku. Existují dokonce sportovní disciplíny, které jsou pro těhotné ženy vysloveně vhodné. Jakému pohybu se tedy mají oddat a jakému naopak vyhnout?

 

Vyvarujte se skákání a nárazů

Záleží samozřejmě na zdravotním stavu nastávající maminky. Z něj musíme vycházet, když chceme zjistit, do jaké míry by se měla hýbat. Je dobré vše konzultovat s lékařem. Volíme-li šetrné způsoby pohybu a sportu, maminkám to jenom prospívá. Především by se ale měly vyvarovat hopsavých pohybů, veškerého skákání a nárazů. Rozhodně by tedy těhotná neměla třeba skákat před švihadlo, nebo do dálky. Samozřejmě ani zátěž na úrovni vrcholového sportu není v těhotenství tím nejlepším nápadem.

 

Posilování na míči

Ideálním sportem těhotných je cvičení na míči. Už jenom sezení na míči přináší efektivní tréninky rovnováhy, hlubokého svalstva, tzv. core. Posilujete rovněž pánev, a o to jde především. Při porodu dostává totiž nejvíce zabrat právě pánevní svalstvo, a pokud se vám ho podaří během těhotenství zpevnit, je to k vašemu prospěchu. Pilates speciálně upravený pro nastávající maminky tak, aby nepřetěžoval jejich svaly a klouby, je další dobrou pohybovou aktivitou.

 

Plavání uvolňuje

Plavání je sport, který všestranně podporuje uvolnění svalstva, napomáhá páteři. Lekce plavání pro těhotné nabízí kromě toho cílené cviky na podporu pánevních, zádových a břišních svalů. Uleví od zátěže, kterou představuje miminko v bříšku. Jóga pro těhotné zase učí pracovat při pohybu s dechem, což je během porodu obzvláště důležité. Správné dýchání dokáže účinně uvolnit bolest a stres. Volí se jógové pozice s ohledem na těhotenství.

 

Zdroje:

https://www.babyweb.cz/jake-sporty-jsou-vhodne-v-tehotenstvi

http://www.bonella.cz/aktivity-v-tehotenstvi/sporty-nevhodne-pro-tehotne-zeny.html