Slaví se další jubileum. Henry Royce se narodil před 155 lety

Kdo by nemiloval luxusní automobily. V současné době je o luxusní automobily skutečně velký zájem, i když si je jenom málokdo může dovolit. Mezi nejluxusnějšími automobily najdeme automobily značky Bentley, Porsche nebo Rolls-Royce. A právě u poslední zmíněné automobilky se slaví obrovské jubileum. Před rovnými 155 lety se narodil spoluzakladatel asi nejslavnějšího výrobce luxusních automobilů na světě – Henry Royce.

Henry Royce je známý tím, že v roce 1906 společně s Charlesem Rollsem založili automobilku, která se s odstupem let stala nejslavnějším výrobcem luxusních aut na světě. Pojďme si o značce, kterou spoluzaložil, i o něm samotném prozradit více. Je to důležitý okamžik a důležité jubileum nejen pro automobilku Rolls-Royce, ale i pro celý automobilový průmysl.

Nejmladší z pěti dětí

Henry Royce se narodil jako nejmladší syn mlynáře v jednom z anglických okresů. Během svého života vyzkoušel mnohá povolání, pracoval u železnice i u výrobce strojů. Svět automobilů se mu začal líbit natolik, že se rozhodl založit byznys. Podnikat začal už v jednadvaceti letech. Automobily ho začaly plnohodnotně zajímat až na přelomu 19. a 20. století, kdy si rovnou dva automobily koupil a nebyl s nimi spokojen. Proto se je rozhodl vylepšit. A tak vznikly první automobil tehdy ještě jen Royce.

Později se k němu přidal Charles Rolls, který prodával importovaná auta. Své síly spojily a rozhodli se založit si značku Rolls-Royce. Ještě dříve však ukázali světu svůj první automobil v Paříži roku 1904, až poté se rozhodli svá jména spojit do značky, jakou známe dnes.

Dnes je součástí německé BMW

Pánové nebyli v čele společnosti dlouho, což je velká škoda. Dnes je značka Rolls-Royce součástí německé automobilky BMW, která ji vlastní už pěkných pár let. Ať už se však měnili majitelé jakkoliv rychle, stále byla zachována kvalita, kterou pánové Rolls a Royce do automobilů vložili.