Postavení žen dle islámu. Jak náboženství ovlivnilo rovnoprávnost…

Islám je jedním z nejdiskutovanějších náboženství současné doby. Právě islámští extrémisté se hlásí k množství teroristických útoků, které probíhají po celém světě a při nichž umírají nevinní lidé. Umírněnější větev islámu nyní trpí pro činy, které páchají radikálové. Společnost na všechny muslimy zkrátka pohlíží stejně. Jejich jednání zkrátka vyvolává spoustu otázek a vlny nepochopení.  Jedním z důvodů proč se lidé spjatí s jiným náboženstvím a ateisté bouří proti islámu a odsuzují jej, je zjevná neúcta k ženám a polygamie. Proč vlastně muslimové vystupují takto?

Posvátný dokument…

Jak jistě víte, nejcennější knihou muslimů je korán, který je má pro většinu z nich nepředstavitelnou hodnotu. Pokud se zeptáte vyznavače islámu, která kniha je jeho nejoblíbenější, s velkou pravděpodobností odpoví, že je to právě Korán.

Jedná se o posvátný náboženský dokument, který je průvodcem všech muslimů. Právě v něm jsou uvedeny principy, kterých se lidé vyznávající toto náboženství mají držet. Vskutku je zde nastíněn také vztah k ženám, které dle tohoto dokumentu mají spíše submisivní postavení.

V zemích, ve kterých je islám nejrozšířenějším náboženstvím, je navíc určité chování zakořeněné a vyskytuje se již od pradávna. Ženy zde mají stejné postavení již dlouho a nevypadá to, že by tomu mělo být jinak.

Být ženou….

Co to tedy znamená být ženou muslimkou? Pokud jste někdy měli možnost zpozorovat muslimský pár, mohli jste si na první pohled všimnout postoje muže a ženy. Žena je na veřejnosti vždy v doprovodu muže, po setmění to platí dvojnásob. Při procházce jde žena lehce za mužem nikoli přímo vedle něj. Žena se většinou stará o děti. Vozí je v kočárku a celý den o ně pečuje. Otec má ovšem s dětmi velmi krásný vztah, často si s nimi chodí hrát. Muž muslim může mít více manželek. Ne vždy ale tohoto práva využije.

Nepřehlédnutelným znamením muslimských žen je burka- dlouhý hábit zakrývající tělo ženy. To musí muslimské ženy nosit od příchodu první menstruace každý den, když vyjdou z domu. Doma burku mohou sundat, pokud jsou pouze ve společnosti svých rodinných příslušníků.  Odhalené muslimky nepotkáte ani při koupání v bazénech či v moři. Pro tyto účely mají speciální plavky, které také zakrývají většinu těla.