Jsou zimní pneumatiky povinné ve všech zemích Evropy?

Teplé dny už definitivně odešly a k nám se dostavily dny chladnější. Jelikož už nám zima klepe na dveře, je zapotřebí se na toto roční období pořádně připravit. Nejen, že byste měli na zimu připravit svou zahradu, ale taky byste i svůj automobil měli vybavit zimní výbavou. Do zimní výbavy se samozřejmě nepočítá jenom škrabka na sklo ve dveřích auta, ale samozřejmě taky zimní pneumatiky, které je třeba nasadit. A když už jsme u těch zimních pneumatik – jsou vůbec povinné všude nebo je to tak jenom v České republice?

Zimní pneumatiky jsou v České republice povinné. Jelikož zimy u nás bývají poměrně tuhé, měli bychom myslet hlavně na naše bezpečí. Je však zajímavé, že i když je zima vlastně v celé Evropě, kdy v celé Evropě vznikají námrazy a kdy jízda s letními pneumatikami je jen čirá nezodpovědnost, v některých zemích zimní pneumatiky nejsou povinné. O jaké země se jedná?

Podle všeho jsou zimní pneumatiky povinné skoro ve všech zemích Evropy, ale opravdu se najde několik výjimek, v nichž tato povinnost neexistuje. Pojďme si říct, o jaké země se jedná.

Dánsko, Nizozemsko, ale i Polsko!

Většina řidičů s příchodem zimy už ani nevnímá povinnost si nasadit zimní pneumatiky. Zkrátka to dělají už automaticky, aby ochránili své bezpečí. Jenže v řadě zemí Evropy nemají řidiči důvod přezouvat pneumatiky, protože za to žádné sankce nehrozí – není to totiž povinné, tak proč by utráceli peníze navíc, i když je zimní pneu pro ně v zimě bezpečnější.

Mezi těmito zeměmi se octne například Nizozemsko, dále taky Dánsko a překvapivě i Polsko.

Jak je to v ostatních zemích?

Kupodivu některé další země Evropy jenom doporučují zimní pneumatiky, a to v konkrétních částech země. Například v Itálii jsou povinné jenom na severu země, v Maďarsku a taky v Chorvatsku se zimní pneumatiky používají jenom tam, kde to udává značka. Na Ukrajině a taky ve Švýcarsku se zimní pneumatiky v zimních měsících jenom doporučují.

Povinné jsou však jenom u nás, v Estonsku, Finsku, Francii, Německu, dále taky v Rakousku, Slovinsku, Slovensku a taky ve Švédsku