Pěstujeme mandelivu

Na svém balkoně můžete pěstovat opravdu jakoukoli rostlinu. K vůbec nejkrásnějším balkonovým rostlinám patří rostlina jménem mandevila, s jejímž pěstováním se začíná už brzy z jara. I když si možná říkáte, že tak krásná rostlina se pěstuje poměrně složitě, není tomu tak. Mandevila patří k balkonovým květinám, která je vhodná i pro začátečníky.  

Krása pocházející z Ameriky 

Mandevila není typickou českou balkonovou květinou. Jedná se o květinu pocházející až z daleké Ameriky. Konkrétně byste její kořeny našli v Jižní a střední Americe. Aktuálně je známo přes sto dvacet druhů, ve volné přírodě byste na ně narazili v místech jejích kořenů.  

Jak mandevilu poznáte? Jedná se o krásnou rostlinu pyšnící se svými jednoduchými, leč velice působivými listy. Květy rostliny jsou poměrně velké, většinou jsou uspořádané v takzvaných úžlabních hroznech nebo ve vrcholových hroznech. U nás jsou nejčastěji pěstované mandevily červené barvy, ale sehnat lze i rostlinu v jiných barvách duhy – například ve žlutém nebo růžovém květenství.  

Jak mandevilu pěstovat 

Že jste se do této krásné balkonové rostliny doslova zamilovali? Pak ji chcete taktéž pěstovat v truhlíku. Její nároky na pěstování nejsou nijak složité, naopak se jedná o poměrně snadnou rostlinu na pěstování.  

Rostlina by se měla sázet do větších nádob, a to do substrátu pro balkonové rostliny. Pokud nemůžete sehnat tento speciální substrát, vytvořte si vlastní z rašeliny a zeminy.  

Americká mandevila se pravidelně přihnojuje. Nejlepší je tekuté hnojivo, které obsahuje více fosforu. Samozřejmě i v případě této rostliny patří, že přihnojujeme jenom v době vegetace, v zimě se rostlina nehnojí.  

Mandevile se nejvíce daří v polostínu, proto ji nevystavujte ani na balkoně přímému slunečnímu svitu. V ideálním případě by měla být květina chráněna před nepřízní počasí, nemá ráda zejména vítr. Naopak vysoké teploty jí nevadí. Dokonce ani sucho, na které reaguje tím, že zpomalí svůj růst a květiny nebudou tak velké, jaké být mohou při dostatečném a pravidelném zalévání.