Co jsou to zelené střechy a jak vysokou dotaci na ně lze získat?

Dotační program Nová zelená úsporám opět schvaluje žádosti o dotace na novostavbu, dotace na zateplení či další druhy dotace, o které si žadatelé požádají. I letos vznikl program proto, aby podpořil především jedince investující do úsporných zařízení, jež povedou ke snížení energetické náročnosti rodinných domů. Tímto úsporným zařízením se myslí také zelené střechy, které jsou aktuálně stoupajícím hitem. Jenže co to zelené střechy vlastně jsou a jak vysokou dotaci na ně lze získat?

Co to jsou zelené střechy?

Zelené střechy nebo také vegetační střechy jsou střechy, které šetří výdaje spojené s energiemi. V jejich moci je především ochlazovat budovy, ale také snižují odtok dešťové vody a zároveň snižují prašnost a hlučnost. Nelze se proto divit tomu, že zájem o ně roste každým dnem. 

Jak vysokou dotaci lze získat na zelené střechy?

A co se týče dotace na zelené střechy – pokud nad tímto krokem uvažujete, tedy pokud chcete do zelených střech investovat, máme pro vás dobrou zprávu. V nedávné době došlo ke zvýšení dotace na zelenou střechu. Zvýšení však nebylo pár procentní ani desetiprocentní. Jednalo se konkrétně o šedesátiprocentní zvýšení dotace, kterou lze na zelené střechy získat. Nově tak nezískáte za metr čtvereční 500 korun, ale rovnou 800 korun. 

Podpora i ve výši 75 tisíc korun

Zatímco ještě před několika měsíci jsme mohli získat třeba dotaci ve výši 65 tisíc korun, nyní lze získat až o deset tisíc korun více. To je podle ministrů průměrná suma, o kterou se žádá v souvislosti s dotacemi na zelené střechy. 

Podle nich je největší zájem o toto úsporné opatření především u novostaveb, konkrétně u rodinných domů se setkali se největším zájmem. Hodně se však o dotaci na zelené střechy žádá v okamžiku, kdy je v plánu opravdu rozsáhlá rekonstrukce zaměřující se na snížení energetické náročnosti budovy.