Když žloutnou listy u pokojových rostlin

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí našich domácností. Zatímco někdo sází na stálezelené rostliny, o které není těžké se starat, jiní jsou zkušení pěstitelé troufajíce si na náročnější druhy. V obou případech se může stát, že dojde ke žloutnutí listů. Dochází k tomu většinou u prvních zmíněných čili stálezelených rostlin, kteří tímto vyjadřují svůj nesouhlas. Jenže s čím? Co je během pěstování špatně? 

Žluté listy značí přelití 

Tím nejčastějším důvodem žlutých listů je přelití. Každá rostlina, která má vody doslova až “po krk” začne svůj nesouhlas s množstvím vody vyjadřovat takto. Pokud pěstitelé signál nezachytí a budou dál pokračovat v tomto duchu, dojde to k jednomu bodu – k uhynutí rostliny.  

Pokud je přelití váš problém, před dalším zalitím květiny se přesvědčte, zdali je substrát už suchý. Jestliže nikoliv, nechte zalévání na jindy.  

Zbarvení listů může svědčit i o opaku 

I když nad tím rozum stojí, rostlina může tímto stylem vyjadřovat také opak čili to, že je nezalitá. Zatímco dítě při žízni začne brečet, rostlina a její listy začnou žloutnout. Pokud stojí za žloutnutím právě nezalití, listy lze navíc velice snadno utrhnout. Tímto si budete problémem zcela jistí.  

Nezalití se vyřeší velice snadno, a to tím, že rostlinu zkrátka zalejete. Nezapomínejte také na pravidelné kropení, které milují především pokojové rostliny s velkými listy.  

Poslouchejte své pokojovky 

Žluté listy však nejsou jediné projevy, kterými rostlina vyjadřuje svůj nesouhlas. Pokojové rostliny umí “mluvit” i jinak. Nedostatek či nesouhlas s pěstováním a údržbou projevují kupříkladu tím, že konce listů schnou, vyskytnout se na nich mohou i fleky svědčící i nějaké houbě, plísni nebo jiné podobné chorobě. Proto neberte své pokojovky jako samozřejmost a naopak je vnímejte a poslouchejte je.