Je papoušek pro dítě vhodný? Existují jiní, méně náročnější mazlíčkové

Děti v poměrně brzkém věku začnou rodiče prosit o pořízení nějakého přítulného domácího mazlíčka. Slibují hory, doly jenom proto, aby se jim vyhovělo. Rodiče však přistupují ke koupi domácího mazlíčka trochu opatrně, což se dá očekávat. Rozhodně nechtějí skončit v situaci, kdy se o mazlíčka nakonec budou starat jenom oni sami. To jediné, co jsou ochotni udělat, je složit obydlí pro mazlíčka ze stavebnice Aluhobby. Z hliníkových profilů s pomocí jednoduchého návodu hravě složí jak ptačí klec, tak terárium nebo holubník. 

V souvislosti se zmiňovanou ptačí klecí se nabízí otázka, je vhodný papoušek pro dítě? Pakliže skutečně chcete své ratolesti koupit domácího mazlíčka, papoušek vám nepřijde jako špatné řešení. Je však třeba zvážit veškerá pro i proti. 

Víte, do čeho jdete?

I když se papoušci mohou zdát na první pohled jako mírumilovná stvoření, která vlastně nejsou nijak náročná, není tomu tak. Za nenáročné domácí mazlíčky bychom spíše mohli označit hady nebo želvy, které jsou dokonce šťastnější, pokud je člověk nechává na pokoji. Jenže o papoušcích to říct nemůžeme. 

S papouškem se pojí ustavičný křik po ránu, neustále poletující peří a nutnost častěji uklízet (především kolem jeho klece). Je zapotřebí, abyste mu poskytly takové zázemí, kde bude chráněn před průvanem, také kde bude mít svůj klid a kde se nebude zbytečně stresovat, což by mohlo vést například k vypadávání peří. 

Je to dlouholetý závazek

Mýlí se ten, kdo si myslí, že papoušek s námi bude stejně dlouho jako pes. Kdepak. Zatímco psi se dožívají kolem dvanácti až čtrnácti let v průměru, papouškové mohou žít i celá desetiletí. Co se týče životnosti andulky, ta nám v ptačí kleci vydrží zpívat i víc jak deset let. Korela se dožívá patnácti let a větší papoušci typu ara – ty s vámi budou žít i dvacet, třicet let. Jste na takto dlouhý závazek připraveni? Se vší pravděpodobností s vámi onen papoušek zůstane, i když se dítě odstěhuje z domu, pakliže si ho nezamiluje natolik, že si ho s sebou odnese.