Jak Škoda Superb oslavila svých 85 let?

Automobily jsou součástí našich životů. Používáme je každý den. Automobilky se proto snaží vyrábět stále nové a nové kousky, které nám mohou více vyhovovat. Během vymýšlení inovací a během vyrábění nových vozidel samozřejmě automobilky stárnou, i když to na nich nejde vidět. Například automobilka Škoda je na světě už několik dekád. Jen Škoda Superb oslavila letos svých pětaosmdesát let. Opravdu je tomu už 85 let, kdy se po silničních komunikacích začalo projíždět několik desítek původních Superbů, než se oficiálně zahájila jejich velkovýroba. I když dnes mnoho původních Superbů už nevídáme, jeden z původních kousků vidět můžeme. Automobilka si totiž ke svému jubileu nadělila renovovaný automobil, který se vystavil rovnou v muzeu.  

Dnes je Škoda Superb vozidlo, o němž každý člověk ví, že existuje. Člověk si vybaví hlavně taxíky, ovšem dnes je Superb součástí nejedné rodiny a sídlí v nejedné garáži. I když o Škodě Superb každý ví, jen málokdo ví, kdy se objevil vůbec první vůz s tímto označením.  

Pátrejme v dávné minulosti 

Jméno “Superb” se vůbec poprvé objevilo v roce 1934, i když první sedan s tímto označením byl světu ukázán až v roce 2001. Tehdy se tímto označením pyšnil komfortní model vyšší třídy, který měl nezávislé zavěšené všech kol, hydraulické brzdy a také šestiválcový motor. Právě tento vůz letos oslaví svých 85 let. A při jeho narozeninách dojde k renovaci kousku, který byl svému prvnímu majiteli předán roku 1948.  

Vůz nyní v muzeu 

Vůz svému majiteli sloužil dvacet let, poté byl stažen z provozu, byl vyřazen a automobilka Škoda ho později odkoupila. Nyní se ho povedlo renovovat (při odkoupení totiž nebyl vůz v původním stavu) a stal se tak součástí muzejní sbírky této české automobilky. Do prvního zářijového dne je součástí expozice, která se týká kvasinského výrobního závodu.