Jak pěstovat zdravou petržel

Pěstování zeleniny se nedaří ani letos stejně jako v uplynulých letech. Může za to především neuvěřitelné sucho. Zařaďte se však mezi pěstiteli, kteří boj se suchem nevzdávají a kteří i přes něj pěstují oblíbenou zeleninu, mezi kterou se řadí petržel.  

Pěstování petržele není žádná věda 

Při pěstování nezapomínejte především na pravidelnou zálivku. Na pravidelnost zalévání dbejte zejména z počátku, kdy začnou klíčit semena. Pokud by byla zálivka nerozvržená, pokud by se nedodržovala její pravidelnost, došlo by k zaschnutí klíčících semen. A to znamená, že by bylo po úrodě.  

Abyste se radovali z opravdu hojné úrody, je nutné petržel hnojit. Čemu se však vyvarujte, tak je hnojení chlévským hnojem. Ten pro petržel (a obecně pro kořenovou zeleninu) není vůbec vhodný díky obsahu dusíku. Dusík (respektive vysoké množství dusíku) má na svědomí velice špatnou skladovatelnost. Daleko lepším hnojivem je posekaná tráva, která se smíchá s listím, případně s jiným zahradním odpadem.  

Během pěstování věnujte svůj čas tomu, aby byla půda kyprá a samozřejmě bez plevelů. Plevel se velice často vyskytne ihned po deštích, a to v době, kdy začnou rašit mladé rostlinky. Půdu bez plevelů a v kypré podobě je nutné udržovat po celé vegetační období, což činí v případě petržele půl roku. Někdy je vegetační doba delší než šest měsíců. To se vždy odvíjí od použité úrody nebo od povětrnostních podmínek.  

Až dojde ke sběru petržele, rostlinu vždy dobře očistěte a uložte je na suché a chladné místo. Zahrádkáři používají především klasické přepravky nebo je ukládají do písku. Pokud je dobře uskladníte a budete dodržovat zmíněné podmínky, petržel vám vydrží klidně celou zimu až do pozdního jara bez jakéhokoli poškození.  

Pozor na škůdce a nemoci 

Stejně jako každá zelenina, tak samozřejmě i petržel můžou sužovat škůdci nebo nemoci. Největší hrozbou je pro petržel vrtule celerová, což je blanokřídlý hmyz. Larvy tohoto škůdce vykusují chodbičky v listech. Napadené listy poté odumírají.  

Kromě vrtule celerové však může petržel napadnout i mšice mrkvová, na kterou platí klasické insekticidní přípravky. Kořeny pak napadají háďatka, což jsou drobné hlístice. Jim se však vyvarujete tím, že do záhonu vysejete nejen petržel, ale také afrikány. Ty je zabíjí.