Chyby, kterých se dopouštíme při jízdě na kole

Jízda na kole, respektive cyklistika patří k oblíbeným činnostem nejednoho člověka. Tento sport může být vykonáván rekreačně, ale taky si můžete dát pořádně do těla. Bohužel řada cyklistů, a to ať už těch profesionálních nebo amatérských, se dopouští řady chyb. A to je velká škoda. Kvůli daným chybám si nejen ubližujeme, ale často si požitek z jízdy na kole tak zprotivíme, že už na sedátko nikdy neusedneme.  

Nemáme vhodné oblečení ani obuv 

I když si řada lidí myslí, že cyklistika je sport, který můžeme provozovat prakticky s jakoukoli obuví a oblečením, není to samozřejmě tak. I k tomuto sportu bychom měli mít vhodné oblečení. Co se týče obuvi, za zvážení stojí koupě cyklistických treter, díky kterým bude jízda na kole daleko příjemnější díky vyztužené podrážce. Díky cyklistickým tretrám automaticky podáme i lepší výkon. Jestliže ale nepatříte k profesionálním cyklistům a jezdíte na kole jenom rekreačně, postačí vám hobby tretry, které chrání šlapku.  

Co se týče oblečení, je důležité mít cyklistické kalhoty nebo šortky, jež mají vyztužený v rozkroku. Tím předejdete bolesti zadnice. Ideální je také upnuté tričko, které nebude vlát ve vzduchu a nebude vás tedy nijak zpomalovat.  

Přeceňujeme se 

Zejména začínající cyklisté se dopouští jedné velké chyby, a sice že se přeceňují. Jenže přecenění svých vlastních schopností je často důvod, proč na kolo už nikdy neusedneme. Nechtějte ujet napoprvé třicet kilometrů, hravě si postačíte s patnácti. Nejdříve potrénujte své základní jízdní schopnosti, posléze přidávejte a radujte se z každého ujetého kilometru navíc.  

Žádné prudké brzdění 

Prudce brzdí dokonce i profesionální cyklisté a je to samozřejmě špatně. Ničíte tak nejen své kolo, ale taktéž ohrožujete jak sebe, tak i své okolí. Brzdit byste měli zpravidla zavčasu, plynule a zlehka. Je to podobné jako s autem, taktéž brzdíte plynule a zlehka, nikoli na poslední chvíli.