České ekonomice se přestává dařit. Zpomaluje

Ať už politici říkají, co chtějí, ekonomice se zkrátka nedaří tak, jak v ostatních čtvrtletích. Sice je na tom ekonomika stále relativně dobře, ovšem její růst se rapidně zpomaluje. Ve třetím čtvrtletí česká ekonomika zpomalila na 2,3 procenta, což je pokles o půl procenta v mezičtvrtletním srovnání. Český statistický úřad potvrzuje fakt, že pro analytiky je to obrovské zklamání.

Důležité je však říct, že i když ekonomika rostla pomaleji, přece jen rostla. Na růstu HDP se podle všeho nejvíce podílely společné výdaje na spotřebu domácností. Ekonomika rostla také díky prosperujícímu hospodářství, dařilo se všem oborům, ale nejvíce se dařilo stavebnictví a dopravě. Také obchod byl na tom ve třetím čtvrtletí moc dobře.

Jak jsme však zmínili, výsledky z třetího čtvrtletí letošního roku znamenaly obrovské zklamání pro analytiky. Ti totiž počítali s růstem minimálně dvě a půl procenta, ovšem nestalo se tak. Dokonce mnozí očekávali další zrychlení, počítali, že se růst ekonomiky dostane na 2,7 procent.

České hospodářství dosáhlo své hranice

Je však pravdou, že ekonomika nemohla růst donekonečna. I když jsou výsledky zklamáním, jen se potvrzuje fakt, že české hospodářství narazilo na svou hranici – takzvaně dosáhlo své hranice. Bohužel zahraniční poptávka české ekonomice nepřidává, poměrně slábne a české firmy nemají, kam expandovat.

Zpracovatelský průmysl na tom dávno není tak dobře, jako tomu bylo vloni, spíše je nyní zájem o služby než o zpracovatelský průmysl.

Automobilovému průmyslu se nedaří jako v minulosti

Také se musí upozornit na fakt, že automobilový průmysl také stagnuje. Podle všeho vývoj a rozvoj tohoto průmyslu brzdí Německo a jeho ekonomika. Německé ekonomice se také přestává dařit, zaznamenává se zde pokles o dvě desetiny procenta (jedná se o první mezičtvrtletní pokles po třech letech).