Vše, co je třeba vědět o basketbalu

Rozhodli jste se stát profesionálním basketbalistou? Pokud ano, nejdříve musíte tuto hru, které v České republice říkáme košíková, pochopit a naučit se ji. Jestliže hovoříme o basketbalu, hovoříme o kolektivním míčovém sportu, v němž se utkávají dva týmy s pěti hráči, jež se snaží získat co nejvíce bodů tím, že hodí míče do obroučky basketbalového koše. Zároveň se snaží zabránit svému protihráči, aby míč do koše vhodil.  

Historie basketbalu 

I když je basketbal nejen v České republice, ale obecně po celém světě velice oblíbeným sportem, jen málokdo ví, kde se basketbal vlastně vzal nebo jaká je jeho historie. Basketbal vytvořil Dr. James Naismith, a to už v roce 1891. Chtěl tímto sportem zpestřit zimní sportovní přípravy svých studentů.  

I když to původně nevypadalo na sport, jaký je to dnes, spíše se jednalo o méně dynamický sport, při němž se nemohlo pohybovat s míčem, získal si basket velké množství fanoušků a postupně se rozšířil do celého světa. Samozřejmě si nezískal lidi jen ve Spojených státech amerických, ale zaujal i jinde na světě.  

Poté roku 1932 byla založená Mezinárodní basketbalová federace a o čtyři roky později se basketbal oficiálně zařadil i na pořad olympijských her. Poté se dokonce začal konat i dámský basketbalový turnaj, k tomu došlo roku 1976.  

Co je to NBA? 

V souvislosti s basketbalem se můžete setkat i se zkratkou NBA. Možná se ptáte, co to vlastně znamená. NBA je americká nejprestižnější basketbalová liga světa. Vznikla už v roce 1949. V současné době hraje v této basketbalové lize zhruba třicet týmů, které jsou rozděleny do dvou konferencí.  

Basketbal v České republice 

Přesuňme se však z Ameriky do České republiky. U nás se basketbal hraje pravděpodobně od roku 1897, kdy se začal hrát na školách. Nejvyšší českou basketbalovou soutěží je Kooperativa NBL.